MEB'den Diyanet'e Yurtdışında Yüksek Lisans ve Doktora Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından YLSY burçları çerçevesinde ilk defa Diyanet İşleri Başkanlığı adına yurtdışına öğrenci gönderilecek.

MEB'den Diyanet'e Yurtdışında Yüksek Lisans ve Doktora Bursu
10 Ağustos 2019 - 09:39

MEB Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen YLSY burs programı kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı adına yurtdışında yüksek lisans ve doktora eğitimi almaları için bu yıl ilk defa yurtdışına öğrenci gönderilecek. Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) kapsamında yurt dışında eğitim almak isteyenler Resmi Burslu Öğrenci Sistemi (REBUS) üzerinden başvuru yapabilecek. 26 Ağustos 2019 tarihine kadar yapılabilecek başvurular “https://rebus.meb.gov.tr” internet adresi üzerinden gerçekleştirilecek.

Program hakkında bilgiler veren Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, MEB bursu ile bu sene 1.115 öğrencinin yurtdışına eğitim için gönderileceği bilgisini vererek, Diyanet İşleri Başkanlığı için de 49 öğrenci kontenjanı ayrıldığını söyledi. Bu gelişmenin Diyanet İşleri Başkanlığı için bir devrim niteliğinde olduğunu ifade eden Argun, ayrıca diğer vatandaşların da programa başvurabileceğini belirtti.

İş Garantisi

Yurtdışındaki eğitimlerini bu program kapsamında tamamlayan öğrenciler, aldıkları eğitimin 2 katı süresi kadar zorunlu olarak kurumda hizmet verecekler. Yüksek lisans eğitimini tamamlayanlar Diyanet İşleri Başkanlığı ile Din İşleri Yüksek Kurulu'nda uzman yardımcısı ve doktora öğrenimini tamamlayanlar ise uzman olarak görev yapabilecekler. İş garantisi olan cazip bir burs programı olduğunu dile getiren Argun, gerekli şartları taşıyan adayların programa başvurularını önerdi.

Burs Programına Başvuru Şartları

Başvuru şartları hakkında bilgiler veren Argun, 4 yıllık fakülte mezunu, ALES puanı 70 ve üzerinde olan, 1989 ve sonrası yıllarda doğan vatandaşların başvuru yapabileceğini kaydetti.

Bu haber 2445 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort