MEB'den "Devamsızlık Affı" Müjdesi

Milli Eğitim Bakanlığı, yükseköğretime devam etmeye hak kazanan 12. sınıf öğrencilerinin 2018-2019 eğitim öğretim yılındaki devamsızlıklarını affedecek.

MEB'den "Devamsızlık Affı" Müjdesi
14 Haziran 2019 - 16:27

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararı içeren ve 2018-2019 ders yılında yükseköğretime devam etmeye hak kazanan 12. sınıf öğrencileri arasında ders kesim tarihi temel alınarak tüm derslerden başarılı olmasına karşın devamsızlık süresini aşanların affedilmesini öngören yazı tüm illere gönderildi.

Söz konusu yazıda, 2018-2019 ders yılının sona ermesinin ardından öğlencilerin devamsızlık ve başarı durumlarının MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri kapsamında değerlendirilerek başarılı olan öğrencilerin bir üst sınıfa geçeceği ve son sınıfta başarılı olan öğrencilerin ise mezun olacakları hatırlatıldı.

MEB'e Ulaşan Öğrenci ve Veli Talepleri Üzerine Lüzum Görüldü

Milli Eğitim Bakanlığı'na gelen öğrenci ve veli taleplerinden hareketle yükseköğretime devam etmeye hak kazanma durumunda olan son sınıf öğrencilerinden bazılarının derslerinde başarılı olmalarına karşın özürlü-özürsüz toplam devamsızlık süresini aştıkları ve bu nedenle başarısız duruma düştüklerinin anlaşıldığı belirtildi.

Bu durumun ise, söz konusu öğrenciler ve velilerde kaygı ve tedirginliğe yol açtığının anlaşıldığı ifade edilen MEB yazısında, sadece 2018-2019 eğitim öğretim yılı ile sınırlı olmak kaydıyla tüm örgün ortaöğretim kurumlarının son sınıf öğrencilerinden ders kesimi itibari ile tüm derslerinden başarılı olmasına karşın devamsızlık sınırını aşanlar diğer öğrenciler gibi değerlendirilecek. Bunun yanı sıra dönem puanı oluşmayan ve devamsızlık sebebiyle başarısız sayılan, fakat öğrenim hakkı bulunan öğrenciler ise velilerinin beyanı esas alınmak suretiyle öğrenim haklarını kullanmamış sayılacak ve bir sonraki öğretim yılında örgün eğitime devam etmelerine izin verilecek.

Bu haber 781 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort