MEB'den Ders Ayrıntılarına İlişkin Açıklama

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaöğretim tasarımı kapsamında getirilen değişiklikler arasında yer alan dersler konusunda ayrıntılı açıklama yapıldı.

MEB'den Ders Ayrıntılarına İlişkin Açıklama
21 Mayıs 2019 - 13:27 - Güncelleme: 21 Mayıs 2019 - 13:41

Geçtiğimiz hafta sonunda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından tanıtımı yapılan “Ortaöğretim Tasarımı” kapsamında yapılan değişiklikler ile ilgili olarak dersler konusunda MEB'den açıklama geldi. Özellikle Matematik dersi üzerine hafta başında yaşanan tartışmalar nedeniyle MEB açıklama zorunluluğunu duydu. Açıklamaya göre, Matematik dersinin 9, 10 ve 11. sınıflarda ortak ders olarak belirlendiği ve her öğrencinin bu dersi almak zorunda olduğu belirtildi.

12. sınıfta ise Matematik dersinin disiplinler üstü kariyer dersi olarak belirlendiği ve Matematik ağırlıklı dersler grubu başlığı altında bulunduğu ifade edildi. Öğrencilerin hangi alandan ders seçerse seçsin matematik bilgisini kullanmak durumunda kalacağına dikkat çekilen açıklamada, sosyal bilimler ve fen bilimleri alanında matematik ile ilgili bütünleşmiş olmuş birçok alan bulunmakta olduğu hatırlatıldı. Dolayısıyla 12. sınıftaki öğrencilere matematik fen ve sosyal bilimlerde kendi alanlarında derinleşme imkânı sunulduğu ve onların hayata hazırlandığı ifade edildi.

Açıklamada ayrıca 9, 10, 11 ve 12. sınıflar ile ilgili derslerin ayrıntıları paylaşıldı. Buna göre;

9. Sınıf

9. sınıf öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil, Doğa Bilimleri Deneyimi, Matematik Uygulamaları ve Sosyal Bilimler Deneyimi olmak üzere 6 dersi zorunlu olarak alacaklar. Ders sayısı 8 olarak belirlenmiştir.


10. Sınıf

Tüm 10. sınıf öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Bilgi Kuramı, Yabancı Dil Grubu, Matematik Grubu, Fen Bilimleri Grubu, Sosyal ve Beşeri Bilimler Grubu derslerinden en az birer tane almak zorundadırlar. Ayrıca geriye kalan 3 dersin tamamını zorunlu tercih grubundan ya da ilgiye bağlı seçmeli dersler arasından alabilir. Ders sayısı 10 olarak belirlenmiştir.


11. Sınıf

11. sınıf öğrencileri ise Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Bilgi Kuramı, Yabancı Dil Grubu, Fen Bilimleri Grubu, Matematik Grubu, Sosyal ve Beşeri Bilimler Grubu derslerinden en az birer tane almak zorundadırlar. Ders sayısı 10 olarak belirlenmiştir.


12. Sınıf

Son sınıf öğrencileri de Türk Dili ve Edebiyatı, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerini zorunlu olarak alacak ve ayrıca disiplinler üstü kariyer derslerinden Yabancı Dil Grubu, Matematik Ağırlıklı Dersler Grubu, Fen ve Teknoloji Ağırlıklı Derslik Grubu, Sosyal ve Beşeri Bilimler Ağırlıklı Dersler Grubu, Sanat ve Teknoloji Ağırlıklı Dersler Grubundan da 4 ders seçecektir. Ders sayısı 7 olarak belirlenmiştir.


Bu haber 769 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort