MEB’den Çarpıcı İmam Hatip Raporu

Tekirdağ'da gerçekleştirilen “Eğitimin Niteliğini Geliştirme Çalıştayı” sonuç raporunda imam hatip okulları ile ilgili çarpıcı tespitler yer aldı.

MEB’den Çarpıcı İmam Hatip Raporu

Tekirdağ'da gerçekleştirilen “Eğitimin Niteliğini Geliştirme Çalıştayı” sonuç raporunda imam hatip okulları ile ilgili çarpıcı tespitler yer aldı.

MEB’den Çarpıcı İmam Hatip Raporu
29 Haziran 2019 - 12:03

Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Eğitimin Niteliğini Geliştirme Çalıştayı” sonuç raporunda, imam hatip okullarında yaşanan durum ile ilgili olarak dikkat çekici tespitler yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından getirilen tüm teşviklere karşın öğrencilerin ilgisini çekmekte zorlanan imam hatip okullarında mevcut öğrenciler arasındaki devamsızlık ve okul terkinin de fazla olduğu tespit edildi. Bunu önlemek üzereyse, “Yerleştirmeler öğrenci ve velilerin isteği doğrultusunda yapılmalı” önerisi yapıldı.

Çalıştaya aralarında mesleki ve teknik eğitim ile birlikte din öğretiminin de dâhil olduğu 12 başlık kapsamında komisyon oluşturuldu. Tekirdağ il milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürleri, okul idarecileri ve öğretmenlerden oluşan komisyonlar öğrenciler ve velilerin görüşlerini de alarak hazırladıkları sonuç raporunu yayınladı.

Devamsızlık Oranı Yüksek

Din Öğretimi Komisyonu tarafından hazırlanan sonuç raporunda, din öğretimi yapan okulların akademik başarısı ve devamsızlık oranı ile eğitim kalitesi incelendi. İmam hatip okullarında devamsızlık oranının yüksek olduğu ve okulu terk eden öğrenci sayısının fazla olduğu belirtilen raporda, Milli Eğitim Bakanlığı'nın imam hatip okulları için uyguladığı teşviklerin yetersiz olduğu ortaya konuldu. Sonuç raporunda devamsızlık ve okul terkinin; yerel yerleştirmelerin öğrenci ve velilerin istekleri doğrultusunda yapılarak çözüme kavuşturabileceği belirtildi.

Merkezi Sınavlarda Başarı Oranı Düşük

Sonuç raporunda, Tekirdağ ili kapsamındaki imam hatip okullarının merkezi sınavlarda beklenen başarıyı elde edemediği kaydedildi. Ayrıca ders seçimine yönelik rehberlik çalışmalarının verimli olmadığı belirtilen raporda, rehber öğretmen sayısının ise yetersiz olduğu vurgulandı.

MEB Raporu

Son olarak, MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından 2018 yılına ilişkin hazırlanan faaliyet raporunda da imam hatip okullarındaki devamsızlık oranının yüksek tespit edildiğine dikkat çekildi. Söz konusu MEB raporuna göre, Anadolu imam hatip liselerinde 20 gün ve üzeri devamsızlık yapan öğrencilerin oranının %32'ye yükseldiği belirtilmişti.

Bu haber 1124 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum