Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce 26/09/2022 tarihli ve '2022 Yılı Bursluluk Hakkı Kazanan Öğrenciler' konulu resmi yazıda 2022 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavına (İOKBS) girerek burs almaya hak kazanan öğrencilerle ilgili burs ödeme detayları 81 İl Müdürlüğüne gönderildi.

İŞTE MEB BURS KAZANAN ÖĞRENCİLER KONULU RESMİ YAZI

2022 Yılı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavına (İOKBS) girerek burs almaya hak kazanan öğrencilerle ilgili olarak; Burs ödemeleri, PTT işyerlerinden hak sahiplerine imza karşılığı ve ibraz edilen kimlik fotokopisi alınarak elden teslim edilecek olan TC kimlik numaralarına tanımlı PTT Kartları ile yapılacaktır.

Ödemeler sadece hak sahibine yapılacak olup, hak sahibini temsil eden veli, vasi, kayyım ve vekiline ödeme yapılmayacaktır.

Ödemeler için öğrenci, veli, vasi, kayyım ve vekil tarafından herhangi bir hesap açtırma işlemi yapılmayacaktır.


Öğrenciler kendilerine en yakın PTT Şubelerinden kimliklerini ibraz ederek PTT Kartlarını (Ön Yüklemeli Kart) temin edebileceklerdir.

PTT kartını kaybeden öğrenciler 2 nci kartı ücretsiz olarak, 3 üncü kartı ise BDDK tarafından belirtilen ücret ödenmesi kaydıyla kimlik ibrazı ile herhangi bir PTT işyerinden temin edebilecektir.

BURS ÖDEME TARİHİ

Burslar her ayın en geç 25'inde PTT işyerlerine öğrenci adına ulaştırılacaktır. Kart dağıtım sürecinde okul, ilçe ve il müdürlüklerince herhangi bir işlem tesis edilmeyecektir.

Okulların Uluslararası Başarıları Artıyor Okulların Uluslararası Başarıları Artıyor

Okullar tarafından bursluluktan ayrılan öğrencilerin bilgisi ayrılış günü itibariyle e-Burs modülüne işlenmesi gerekmektedir.

Burs ödemelerinin takibi ile ilgili; PTTBank tarafından hazırlanan “ağrı Merkezinden Ödeme Sorgulama”, “e- Devletten Ödeme Sorgulama” ve “ PTT A.Ş. İnternet Sitesi Üzerinden Sorgulama” hizmetleri öğrenci ve velilerimiz tarafından kullanıma açık olup açıklamalar ekte gönderilmiştir.

Konu ile ilgili veli ve öğrencilerin bilgilendirilmelerinde gerekli hassasiyetin gösterilerek herhangi bir aksamaya meydan verilmemesi hususunda gereğini önemle arz ve rica ederim.

BURS ve HARLIK ÖDEMESİ SORGULAMA KANALLARI

ağrı Merkezinden Ödeme Sorgulama Sosyal Kartlara yatan ödemeler 444 1 788 numaralı PTT ağrı Merkezi aranarak öğrenilebilmektedir.

ağrı merkezi arandığında sosyal yardım ödemenizi SMS ile size iletilecek link üzerinden sorgulamak isterseniz 1’i, Whatsapp üzerinden iletişim kurmak için 2’yi tıklayabilirsiniz.

Bu seçeneklerden birini seçmezseniz çağrı merkezi çalışanlarına bağlanarak da ödemeniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

E-Devletten Ödeme Sorgulama Öğrenciler kendilerine burs veya harçlık ödemesinin yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilmektedir.

e-Devlet sorgulamaları velileri tarafından yapılabilecektir PTT A.Ş. İnternet Sitesi Üzerinden Sorgulama https://www.ptt.gov.tr adresi üzerinden ana sayfada yer alan canlı destek sekmesinden bilgilerinizi girerek ödemenizi sorgulayabilirsiniz.