MEB'den Açıklama: "Zorunlu bağış ve kayıt parası söz konusu olamaz"

MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu tarafından yapılan açıklamada, velilerden bağış ya da kayıt parası alındığına ilişkin iddialara yönelik değerlendirme yapıldı.

MEB'den Açıklama: "Zorunlu bağış ve kayıt parası söz konusu olamaz"
23 Ağustos 2019 - 12:25

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu yaptığı açıklamada, velilerden bağış ya da kayıt parası alındığı ve bazı devlet okullarında özel sınıf oluşturularak velilerden para talep edildiği iddialarını değerlendirerek, böyle bir şeyin söz konusu olamayacağını ifade etti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un talimatı üzerine söz konusu iddialar ile ilgili olarak inceleme ve soruşturmalar başlattıklarını belirten Gençoğlu, özel sınıf iddialarının da Bakanlık olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

Temmuz ayının ilk haftasından başlamak üzere veli bilgilendirme sisteminin e-okul sistemi üzerinden öğretmenler, veliler ve öğrencilere açık olduğunu söyleyen Gençoğlu, sistemde öğrencilerin hangi okula kayıtlı olduklarının görüldüğünü belirtti. Online sistem üzerinden öğrencilerin öğretim çağı geldiğinde bir okul ile ilişkilendirildiğini ve kayıt edildiğini belirten Gençoğlu, eskiden olduğu gibi artık bir takım belgelerin toplanarak ve okula gidilerek kayıt yapılmadığını vurguladı.

Bağışta Bulunmak İsteyen Veliler İçin Yol Gösterdi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın bazı devlet okullarında özel okullar oluşturularak velilerden para talep edildiği iddiaları üzerine inceleme ve soruşturma başlatıldığını aktaran Gençoğlu, soruşturma süreci sonunda bilgilendirme yapacaklarını kaydetti. Okullara gönüllü olarak bağışta bulunmak isteyen veliler ile ilgili olarak bilgiler veren Gençoğlu, bağışta bulunmak isteyen velilerin okul aile birliği makbuzlarını alarak okul yöneticileri ve okul aile birliği yöneticileri ile bu süreci gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Bu haber 970 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum