MEB'den 5 Yıllık Yol Haritası

2019-2023 Stratejik Planı MEB tarafından yayımlandı. Bu plan göre öğretim programları tüm kademeler için bütünsel olarak yapılacak. Bu programlar yetenek kümeleri ile ilişkilendirilerek esnek ve modüler yapı şeklinde yeniden şekillendirilecek.

MEB'den 5 Yıllık Yol Haritası
02 Aralık 2019 - 02:33 - Güncelleme: 02 Aralık 2019 - 02:36

5 Yıllık Yeni Yol Haritası
2023 Eğitim Vizyonu ışığında hazırlanan stratejik plan eğitimin 5 yıllık yol haritasını belirledi. Bu haritada yer alan hedeflerde öğretim programlarının tüm kademeler için bütünsel olarak yapılması sağlanıyor. Tüm alanlarda ve eğitimlerde öğrencilerin sahip oldukları yeteneklerin belirlenmesi de yer alıyor. Belirlenen yeteneklerin izlenmesi ve desteklenmesi de hedefler arasında bulunuyor. Öğrenciler için yaş grubuna göre okul türüne öre ve programlarına göre gereksinimleri belirlenecek. Ayrıca öğrenciler için beceri temelli yabancı dil yeterlikleri sistemine geçiş yapılacak.

Öğretmenler İçin Mesleki Gelişim Modeli

Açıklanan program ile veriye dayalı yönetim yapısına geçilmesi planlanıyor. Öğretmen ve okul yöneticileri için yeni mesleki gelişim anlayışı da oluşturulacak. Okulların niteliğinin arttırılması ve okullarda planlı yönetim için modeller oluşturulacak. Bu modeller bütçe ve plan bağını kuracak şekilde gerçekleşecek. Erken çocukluk eğitimi için nitelik artırma ve yaygınlık sağlama sistemi uygulanacak. Orta öğretim programlarında ise değişen dünyaya ayak uyduracak öğrencilerin yetiştirilmesi isteniyor. Değişimin aktörü olan öğrenciler elde etmek adına program uygulanacak. Bu amaç ile ülkenin entelektüel sermayesini artırmak adına çalışmalar yapılarak fen ve sosyal liselerinin niteliği güçlendirilecek.

Bu haber 837 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort