MEB’de Görev Yapan Öğretmen Özel Okulda Derse Girebilir Mi?

Son zamanlarda özel okul sayılarında olan artış sebebiyle, okullar öğretmen ihtiyaçlarını Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan öğretmenlerle karşılamak istiyor. Öyleyse, devlet okulunda görevli bir öğretmen özel okullarda çalışabilir mi?

MEB’de Görev Yapan Öğretmen Özel Okulda Derse Girebilir Mi?

Son zamanlarda özel okul sayılarında olan artış sebebiyle, okullar öğretmen ihtiyaçlarını Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan öğretmenlerle karşılamak istiyor. Öyleyse, devlet okulunda görevli bir öğretmen özel okullarda çalışabilir mi?

MEB’de Görev Yapan Öğretmen Özel Okulda Derse Girebilir Mi?
18 Eylül 2019 - 10:52

Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na bakacak olursak;

Kurumlarda çalıştırılacak personel başlıklı Madde 8’de durum şöyle ifade edilmiş:

‘’Kurumların eğitim-öğretim ve yönetim hizmetlerinin, asıl görevi bu kurumlarda olan yönetici ve eğitim-öğretim elemanları ile yürütülmesi esastır. Bu kurumun öğretime başladığı tarihten itibaren mevcut ders saati sayısının, kuruluş sırasında üçte birinin, kuruluşundan üç yıl sonra da en az üçte ikisinin asıl bu kurumlarda olan öğretmen, uzman öğretici veya usta öğreticiler tarafından okutulması zorunludur. Kurumların yöneticilik ve eğitim-öğretim hizmetlerinde, en az dengi resmi öğretim kurumlarına atanabilmek için gerekli nitelik ve şartları taşıyanlar, resmi dengi bulunmayan kurumların yöneticilik ve eğitim-öğretim hizmetlerinde ise yönetmelikte belirtilen nitelik ve şartları taşıyanlar görevlendirilir.

İhtiyaç halinde, resmi okullarda görevli öğretmenlere asıl görevlerini aksatmamak ve aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısını doldurmaları kaydı ve çalıştıkları kurumların izni ile sadece okullarda, aylık karşılığı okutmakla yükümlü bulunduğu haftalık ders saati sayısının yarısı kadar ücretli ders verilebilir.’’

Görüldüğü gibi resmi okullarda görevli öğretmenler asıl görevini aksatmamak suretiyle ve çalıştıkları okulun iznini almak şartı ile, okutmakla yükümlü olduğu haftalık ders saatinin yarısı kadar dersi okutmak üzere özel okullarda çalışabilirler. 

Bu haber 761 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum