MEB açıkladı: İlahiyat mezunları ne iş yapacak ?

Geçtiğimiz gün MEB'den ilahiyat mezunlarına kötü haber gelmişti. İlahiyat okuyanların ve mezunlarının kafalarındaki en önemli soru ise bölümü bitirince ne iş yapacaklarıydı. Meb bu soruyu cevapladı.

23 Kasım 2017 - 22:32

Eğitime ağır darbelerin vurulduğu 28 Şubat sürecinin sıkıntıları, aradan 20 yıl geçmesine rağmen binlerce kişiyi mağdur etmeye devam ediyor. O dönemde eğitimdeki en büyük değişiklik özellikle İmam Hatipler üzerinde yapılmıştı. İmam Hatip Okulları'nın ortaokul kısmı kapatılmış eğitim 8 yıla çıkarılmıştı. Bunun yanında İmam Hatip Liseleri'ne giden öğrencilerin üniversiteye geçişlerde sadece İlahiyat Fakültesi'ni tercih etmeleri ve diğer (mühendislik, tıp, mimar vb.) bölümlere geçişlerinin önünün kapatılması için kat sayı zulmü getirilmişti. Ayrıca 28 Şubat'tan önce İlahiyat Fakültesi'nden mezun olanlar öğretmen olarak atanabiliyorken, o süreçte öğretmen olmaları da yasaklanmıştı.

İLAHİYATÇILAR İŞSİZ KALDI

Bunun yerine üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği (DKAB) bölümü açıldı. Temel dini eğitim dersleri alan öğrenciler mezun olduktan sonra öğretmen olarak atanmaya başladı. O dönemde İlahiyat Fakültesinden mezun olan binlerce öğrenci işsiz kalırken, İmam Hatip Okulları ile İlahiyat Fakülteleri işlevsiz hale getirildi.

MEB 2014 YILINDA KADRO VERMEDİ

Etkisiz bırakılan İmam Hatip Okullarının orta kısımları geçtiğimiz yıllarda tekrar açıldı ve katsayı uygulaması da kaldırılarak bu okullar tekrar aktif hale getirildi. Sonrasında atamalarda İlahiyat Fakültesi mezunlarının da öğretmenlik yapmalarının önü açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı ise, 2014 yılında üniversitelere "yetersiz diz eğitim verildiği" gerekçesiyle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği kadrosu vermedi.

DANIŞTAY’IN KARARI UYGULANACAK

Bu süreçte okullarından mezun olan ve atanmayı bekleyen 3 bin civarında DKAB öğretmeni mağdur oldukları gerekçesiyle Danıştay'a dava açtı. Dava sonucunda Danıştay verdiği kararla, İlahiyat Fakültesi mezunlarının DKAB öğretmeni olmasının yolunu kapattı. Milli Eğitim Bakanlığı, Danıştay’ın bu kararı doğrultusunda önümüzdeki yıldan itibaren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri olan okullara bu bölümün öğretmenlerinin atamasını yapacak. İmam Hatip Okulları için ise İlahiyat mezunlarından atama yapılacak.

YORUMLAR

 • 4 Yorum
 • Busra
  8 ay önce
  Öyle de güzel atanacgiz ki dolap ilahiyat ayrımı nedir ya ona bakarsan bizim alan bilgimiz daha fazla neyin kafasını yaşıyorsunz
 • Görüş
  10 ay önce
  İdkab atanmalı halen tartışmalar bile saçma eğitim yöneticileri o zaman neden hala oy için ilahiyatçıların ağzına bir kaşık bal çalmaya çalışıyor hakkımız haram olsun
 • Başakfatma
  10 ay önce
  İyi oldu hakkı olana hakkını vermektir adalet ben din öğretmenliği mezunuysam kendi bölümüme başkası atanamaz
 • Fatma
  10 ay önce
  Çok şükür adalet gerçekleşti ben ilköğretim din kültürü Öğretmenliği mezunuysam kendi bölümüme atanmak SADECE benim hakkımdır başka bölüm mezunlarınım değil
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
Çocuğumuzla Nasıl Doğru İletişim Kurabiliriz?
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!
SON DAKİKA....! O İlimizde Korkutan Deprem Meydana Geldi.....!!