MEB 20 bin öğretmen alımı sözleşmeli mi olacak ?

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 20 bin sözleşmeli öğretmen alacak. 2017 yılı bütçe kanununa göre bilindiği üzere sadece 5 bin kadrolu personel atama izni bulunuyor. Maliye Bakanlığının açıklayacağı kadro dağılımları için 60 bin kadronun tamamı sözleşmeli. Kaynak: MEB 20 bin öğretmen alımı sözleşmeli olacak

10 Şubat 2017 - 10:33

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından biraz önce açıklanan 20 bin öğretmen alımının kadrolu veya sözleşmeli olup olmadığı konusunda bilgi verilmemişti. Bu kapsamda 2017 yılı Bütçe kanununa göre tüm kurumlara 5 bin kadrolu ve 60 bin de sözleşmeli olmak üzere toplam 65 bin istihdam sayısı tahsis edilmişti.

Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak olan açıklama ile de 60 bin kadronun nasıl dağıtılacağı belli olacak. Bu aralar tüm kurumlar hem personel sayılarını vermekte hem de 2017 yılı için alımlar konusunda açıklamaları bir bir sıralamakta. Açıktan alımlar yapacak olan Birçok Bakanlık duyuruya çıkacağını belirtti.

Bu kapsamda 60 bin atamadan ilk 20 binlik kadro, sözleşmeli statüde olmak üzere MEB'e verilmiş oldu. Dün Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin'in de belirttiği üzere 2017 KPSS öncesindeki sayının belli olmasından sonra bir kısım da 2017 KPSS'de alım yapılacağını belirtti.

Dolayısıyla ilk 20 binlik sözleşmeli öğretmenlik alımı sonrasında Ağustos ayında muhtemelen ancak 10 bin daha sözleşmeli öğretmen alınacaktır. Bu şekilde de MEB 2017 yılında kadrolu öğretmen alımı yapmayacak. 2017 yılı tasarruf tedbirleri çerçevesinde bu kadrolardan başka ek talep edilemeyeceğinden maalesef durum bu şekildedir.

Bugün Anayasa Mahkemesi'nde de Sözleşmeli Öğretmenlikle ilgili dava görüşülecek ve karara bağlanacak. Umarız sözleşmeli öğretmenlikle ilgili açılan bu dava öğretmen adayları lehine sonuçlanarak aile bütünlüğü açısından 6 yıl gibi bir tayin hakkının kısıtlanmasının önüne geçilir.

Kaynak: MYMEMUR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular