MEB 10.000 TL Maaşlı Teknikerler Yetiştirilecek Liseleri Belirledi

Milli Eğitim Bakanlığı, mezunlarının 10.000 TL'ye kadar varan maaşlarla istihdam edilmesi hedeflenen teknikerlerin yetiştirileceği okulları belirledi.

MEB 10.000 TL Maaşlı Teknikerler Yetiştirilecek Liseleri Belirledi
12 Haziran 2019 - 10:57 - Güncelleme: 12 Haziran 2019 - 11:01

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Türkiye'nin bugün için dünyada ihracat lideri olduğu değirmencilik ve sektör makineleri alanında istihdam edilmek üzere 10 bin liraya kadar maaşla çalışacak nitelikli teknikerlerin hangi okullarda yetiştirileceğini belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı ile DESMÜD arasında geçtiğimiz yıl Kasım ayında imzalanan ortak eğitim protokolü kapsamında Çorum, Gaziantep ve Konya'da bulunan 3 lise 2019-2020 eğitim öğretim döneminden itibaren öğrenci kabul etmeye başlayacak.

Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu bölümü tercih edecek olan öğrencilerin Endüstri 4.0 ile eğitimler alacaklarını söyledi. Öğrencilerin aylık 150 TL burs alarak fabrikalarda staj yapacaklarını aktaran Demirtaşoğlu, mezun oldukları zaman Türkiye'de çalışabilecekleri gibi yurt dışında uygulanan projelerde de görev alabileceklerini belirtti. Demirtaşoğlu ayrıca, 10 bin kişilik istihdam planlandığını ifade ederek, ihtiyacın büyük bir kısmının bu liselerde yetiştirileceği bilgisini verdi.

Demirtaşoğlu son olarak, bu 3 ildeki liselere ilave olarak önümüzdeki yıllarda 10 ilde daha “Değirmencilik Bölümü” açmak için çalışmaların devam ettiğini belirterek, ayrıca Ankara'da bir “Değirmencilik Mükemmeliyet Merkezi” kurmak üzere çalıştıklarını kaydetti.

Kaynak: MEB

Bu haber 1157 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort