Motorin fiyatı ucuzlayacak. Petrol fiyatlarındaki gerileme pompa fiyatlarına yansıtılacak ve mazot fiyatında bu geceden geçerli olmak üzere indirim yapılacak.

Düşen petrol fiyatları nedeniyle motorinde 15 Mart'tan geçerli olmak üzere 80 kuruşa yakın indirim gelmesi bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri ABD’li SVB Financial Group'un (SIVB)  iflası hisse senedinden tahvillere emtiadan enerjiye kadar tüm piyasalarda oynaklığı artırdı.

Banka iflasının sektörü de etkileyeceği ve ABD ekonomisinde durgunluk yaşanacağına dair beklentilerin artması ile birlikte petrol fiyatları bir günde günlük bazda %5 geriledi. Brent petrol fiyatı 78,38 dolara inerek 9 Ocak 2023 sonrası en düşük seviyeyi, ham petrol fiyatı ise 72,35 dolara inerek 6 Şubat sonrası en düşük seviyeyi gördü.

Amerika Merkez Bankası FED'’in faiz artış sürecinde korkulan ölçüde resesyon yaşanmaması ve istihdam sektörünün de güçlü olması ABD ekonomisinde resesyon riskini azaltmıştı. Fakat 2008 krizinin ardından ilk kez bir bankanın iflas etmesi, resesyon ve daha ötesi yeni bir kriz endişesini yükseltti. Bu da ekonomik aktivitelerde görülebilecek kayıp düşüncesiyle petrolde sert geri çekilme yarattı.

Önceki dönemdeABD Merkez Bankası FED’in Başkanlığını da yapan Hazine Bakanı Yellen, 2008’deki gibi bankaları kurtarma çabasına girmeyeceklerini ve şu anda durumun diğer bankalara sirayet etmemesi olduğunu belirtti.

Torba Kanun'da memura bayram ikramiyesi ek gösterge talebi Torba Kanun'da memura bayram ikramiyesi ek gösterge talebi

- Motorinde indirim bekleniyor

Petrol fiyatlarına yönelik olarak yapılan analizine göre motorinde 15 Mart'tan geçerli olmak üzere 80 kuruşa yakın indirim gelebilir. Net değerler yarın belli olacaktır.