Mazerete bağlı yer değiştirme şartları neler?

Zorunlu yer değiştirmeye tabi Devlet memurları, kendisine veya bazı yakınlarına ilişkin çeşitli mazeretlerin varlığından hareketle yer değiştirme talebinde bulunabiliyor. Memurun yer değiştirme talebine esas mazeretinin ilgili olduğu yakınının “bakmakla yükümlü olduğu” kişilerden olması şartı da aranabilmektedir.

31 Mart 2017 - 10:07 - Güncelleme: 31 Mart 2017 - 10:29

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik; sağlık mazeretine, can güvenliği mazeretine ve engellilik durumu mazeretine istinaden memurun yer değiştirme talebinde bulunacağı hallerde, "bakmakla yükümlü olduğu” kişilere ilişkin mazeretleri n varlığını da yeterli görebilmektedir.


Bakmakla yükümlü olunan kişi 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, “bakmakla yükümlü olunan” kişileri, genel sağlık sigortalısının sigortalı sayılmayan veya isteğe bağlı sigortalı olmayan ve kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan; -eşi, -geçimini genel sağlık sigortalısının sağladığı ana ve babası -18 yaşını doldurmamış (lise ve dengi öğrenim, aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim gören çocuklar için 20 yaşını, yükseköğrenim gören çocuklar için 25 yaşını doldurmamış)  ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklar olarak tanımlanmıştır.

Öte yandan, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununa göre,  1. derece kan hısımları; kişinin çocukları (evlat edinilen çocuklar dahil) ile kişinin annesi ve babası olmaktadır. Sağlık mazeretine bağlı yer değişikliğinde bakmakla yükümlü kişi Kendisi, eşi, annesi, babası, “bakmakla yükümlü olduğu” çocukları ve yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşinin hastalığının görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya mevcut görev yerinin söz konusu kişilerin sağlık durumunu tehlikeye düşüreceği hallerde, memur sağlık mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilir. Sağlık mazeretine bağlı yer değiştirmede bakmakla yükümlü olunan kişiler, sadece memurun bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından ibarettir.

Bu itibarla, 18 yaşını doldurmamış (lise ve dengi öğrenim, aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim gören çocuklar için 20 yaşını, yükseköğrenim gören çocuklar için 25 yaşını doldurmamış)  ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarından birinin hastalığının, memurun görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı veya memurun mevcut görev yerinin bakmakla yükümlü olduğu çocuğunun sağlık durumunu tehlikeye düşüreceği eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınacak sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi durumlarda da, memur sağlık mazeretine istinaden yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Can güvenliği mazeretine bağlı yer değişikliğinde bakmakla yükümlü kişi Kendisinin, eşinin veya “bakmakla yükümlü olduğu” çocuklarından birinin bulunduğu yerde kalmasının can güvenliğini tehdit altında bırakacağının adli veya mülki idare makamlarından alınacak belgeyle belgelendirmesi halinde, memur can güvenliği mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Can güvenliği mazeretine bağlı yer değiştirmede bakmakla yükümlü olunan kişiler, sadece memurun bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından ibarettir. Bu itibarla, memurun bulunduğu yerde kalmasının, 18 yaşını doldurmamış (lise ve dengi öğrenim, aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim gören çocuklar için 20 yaşını, yükseköğrenim gören çocuklar için 25 yaşını doldurmamış)  ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarından birinin can güvenliğini tehdit altında bırakacağının adli veya mülki idare makamlarından alınacak belgeyle belgelendirmesi durumunda,  memur can güvenliği mazeretine istinaden yer değiştirme talebinde bulunabilir

. Engellilik durumu mazeretine bağlı yer değişikliğinde bakmakla yükümlü kişi En az %40 oranında engelli raporu olan memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya “bakmakla yükümlü olduğu” birinci derece kan hısımları bulunan memurlar, engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir. Ancak, memurun kendisinin veya birlikte yaşadığı eşi ve “bakmakla yükümlü olduğu” çocuklarının engellilik durumunun tedavisi sebebiyle yer değişikliğini talep etmesi halinde, yer değiştirme suretiyle atama yapılacak yerin, mazerete konu engellilik durumuna uygun olması esası şartı aranır.

Engellilik durumu mazeretine bağlı yer değiştirmede bakmakla yükümlü olunan kişiler, sadece memurun bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası ile çocuklarından ibarettir. Buna göre, memurun bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası ile 18 yaşını doldurmamış (lise ve dengi öğrenim, aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim gören çocuklar için 20 yaşını, yükseköğrenim gören çocuklar için 25 yaşını doldurmamış)  ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarından birinin ağır engelli raporu olması durumunda, memur engellilik durumu mazeretine istinaden yer değiştirme talebinde bulunabilir. memurunyeri
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
7. sınıf öğrencisi ölü bulundu
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu ölüme terk etti
Lüks cipin içinden skandal çıktı, annesi engelli çocuğu...