Matematik Öğretmeninden "Durakta Matematik" Projesi

Matematik öğretmeni, matematiğe karşı olumsuz algıyı değiştirmek üzere geliştirdiği “Durakta Matematik” projesini uygulamaya başladı.

Matematik Öğretmeninden "Durakta Matematik" Projesi
25 Temmuz 2019 - 15:47

Osmaniye Karacaoğlan Ortaokulu'nda matematik öğretmeni olarak görev yapan Mukaddes Karip, Denizli'nin Acıpayam ilçesinde uygulamaya koyduğu durakta matematik projesi ile matematiğe karşı olan olumsuz algıyı yıkmaya çalışıyor. Acıpayam ilçesindeki otobüs duraklarına karikatür ve resimli matematik işlemlerinin bulunduğu afişler asılmaya başlandı.

Görev yaptığı çeşitli okullarda öğrencilerin matematik korkusu ve matematiğe karşı olumsuz algı ile okula geldiklerini ve bu dersi başaramayacakları korkusu yaşadıklarını tespit eden matematik öğretmeni Mukaddes Karip, matematiği öğrencilere sevdirmek üzere karikatür ve resimlerle matematik işlemlerinin anlatıldığı afişleri Acıpayam ilçesindeki otobüs duraklarında hazırladığı proje kapsamında uygulamaya başladı. Önce görev yaptığı okulda başlattığı bu proje ile öğrencilerin matematikte başarılı olduğunu gören Karip, ardından yöntemini tüm Türkiye çapında yaymaya karar verdi.

Durakta matematik projesini geliştiren Karip, bunun için söz konusu projeyi Milli Eğitim Bakanlığı'na sundu. MEB tarafından onaylanan proje, eTwinnig kapsamında destek aldı. Hazırlanan afişler ilk olarak Denizli'nin Acıpayam ilçesinde bulunan otobüs duraklarına asıldı. Proje daha sonra 81 ilde otobüs duraklarına yaygınlaştırılarak öğrencilerin ve vatandaşların otobüs beklerken matematik işlemi çözerek zaman geçirmesi sağlanacak.


Proje Hakkında Bilgiler Verdi

Proje hakkında bilgiler veren öğretmen Mukaddes Karip, amacının herhangi bir vasıta beklerken zorunlu olarak boşa harcanan zamanı avantaja çevirebilmek olduğunu ifade etti. Okulları dört duvar arasından çıkarıp geniş kitlelere ulaşarak fayda sağlamak istediklerini belirten Karip, il ve ilçe merkezlerindeki okullara yakın otobüs duraklarında, metro ve tramvay duraklarında her yaştan vatandaşın matematik dersine karşı olan önyargıyı yok etmek ve matematiği sevdirmek üzere projeyi geliştirdiğini dile getirdi.

Bu haber 2190 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort