''Masalını getir hediyeni götür''

Çankırı Belediyesince, somut olmayan kültür mirasının tespiti ve yaşatılması amacıyla düzenlenen yarışma kapsamında öğrenciler büyüklerinden dinledikleri masalları yazıya aktarıyor.

04 Nisan 2017 - 23:15

Çankırı Belediyesi, somut olmayan kültür mirasının tespiti ve yaşatılması amacıyla "Yöresel Masal Yarışması" düzenledi. 

"Masalını getir hediyeni götür" sloganıyla yapılan ve il genelinde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki tüm öğrencilerin katılabileceği yarışmada, öğrenciler aile büyüklerinden dinledikleri masalları yazılı olarak Çocuk Meclisine teslim ediyor.


Toplanan masallar halk bilimci jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek. Yarışma sonucunda dereceye girenler ödüllendirilecek.

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, yaptığı yazılı açıklamada, Yöresel Masal Yarışması ile yerel kahramanların ve kültürün teknoloji karşısında  unutulmasını önlemeyi, gelecek nesiller için kalıcı hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti.

Somut olmayan kültür mirası ögelerini araştırarak yaşatmayı ve yaşatılmasını özendirmeyi ilke edindiklerini aktaran Dinç, şunları kaydetti:
"Uzun kış gecelerinde dedelerimizin ve ninelerimizin anlattığı masalları çocuklarımız için araştırıyoruz.

Bu yarışma sayesinde çocuklarımıza  anlatabileceğimiz geleneksel ve yerel masallarımız hep var olmaya devam edecek. Çocuklarımız da bu çalışmanın en önemli ayağını oluşturacak. Büyüklerinden dinledikleri yöresel bir masalı yazıp bizimle paylaşacaklar. Kazanan yine çocuklarımız ve Çankırı olacak."kaynak milliyet
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular