Manavgat'ta Büyük Yangın, Yangın Evlere Sıçradı, İtfaiyeciler Alevlerin Arasında Kaldı, 6 Mahalle Boşaltıldı

Son Dakika Haberi: Antalya'nın Manavgat İlçesinde orman yangını çıktı. Yangın evlere de sıçradı. Yangını söndürmeye çalışan itfaiye ekibi alevlerin arasında kaldı. 6 mahalle boşaltıldı. İşte Manavgat'tan son dakika bilgileri:

Manavgat'ta Büyük Yangın, Yangın Evlere Sıçradı, İtfaiyeciler Alevlerin Arasında Kaldı, 6 Mahalle Boşaltıldı
28 Temmuz 2021 - 17:21
Antalya'nın Manavgat ilçesinde yangın çıktı. Ormanda çıkan yangın yerleşim bölgelerine de sıçradı. Mahalleler boşaltılırken yangından etkilenenlerin olduğu da bildirildi.
İşte Manavgat'ta yaşanan yangınla ilgili son dakika bilgileri:
Son gelen bilgilere göre 53 kişi yangında yaralandı, 2 kişinin ise durumunun ağır olduğu bildirildi. Bölgede hizmet veren özel hastane ise tamamen tahliye edildi.

-Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay'dan Manavgat'ta çıkan yangın ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Oktay, Manavgat’ta meydana gelen yangından etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Devletimiz ilk andan itibaren tüm imkanlarıyla yangının söndürülmesi için çalışmalarını sürdürmektedir. Dualarımız Manavgat ve yangınla mücadele eden kahraman ekiplerimiz için." dedi.

-Bakan Pakdemirli yangın bölgesinde... Yangına 1 uçak, 19 helikopter, 103 arazöz ve 6 traktör müdahale ediyor. 

-Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yangın bölgesine gidiyor. 

4 MAHALLE BOŞALTILDI

Ormanlık alanda başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle yerleşim yerlerine doğru ilerledi. Alevler Antalya Alanya karayolundaki petrol istasyonlarına kadar ilerledi. Yeniköy Mahallesi ve yanındaki 2 mahalle ve Evrenseki ile Kalemler mahalleleri boşaltıldı.

Ekipler ve vatandaşlar alevlerin petrol istasyonuna ulaşmaması için mücadele ediyor.

MANAVGAT KAYMAKAMI'NDAN AÇIKLAMA


Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, "Yangın yerleşim yerlerine doğru ilerliyor. Yangın nedeniyle Evrenseki, Kalemler ve Yeniköy mahallelerindeki bazı evler boşaltıldı" açıklamasında bulundu.

Yangını söndürme çalışmalarına, Antalya'nın yanı sıra çevre illerden gelen ekipler de destek veriyor.

Belediye Başkanı Sözen, "Köylere geldi, yerleşim yerleri yandı... Yangının nerede olduğunu tam anlamıyla kestiremez duruma geldik. Tamamen yanan köylerimiz oldu" dedi.
Son dakika Belediye Başkanı Sözen, "Köylere geldi, yerleşim yerleri yandı... Yangının nerede olduğunu tam anlamıyla kestiremez duruma geldik. Tamamen yanan köylerimiz oldu" dedi.

450 ORMAN İŞÇİSİ GÖREV YAPIYOR

Antalya'nın Manavgat ilçesinde saat 12.00 sıralarında 4 ayrı noktada başlayan orman yangını rüzgarın da etkisiyle hızla büyürken, ekipler yangını söndürmek için büyük çaba harcıyor. Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, ilçedeki yangınlara 2 uçak, 15 helikopter, 111 arazöz, 6 dozer ve 450 orman işçisiyle müdahale edildiğini bildirdi.
HASTALAR BAŞKA HASTANEYE NAKLEDİLDİ
Yangın, bölgedeki özel bir hastanenin yakınına kadar geldi. Alevlerin sirayet etme ihtimaline karşılık hastane tahliye edildi. Yatan hastalar başka bir hastaneye nakledilirken, alevler orman işletme ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle, hastaneye ulaşmadan kontrol altına alındı. Hastanenin Genel Müdürü Eşref Karamızrak, yangının hastane yakınına kadar geldiğini, ekiplerin müdahalesiyle hastaneye ulaşmadığını, tedbir amaçlı olarak da yatan hastaların başka hastanelere nakledildiğini söyledi.
MAHALLENİN TAMAMI YANDI
Evrenseki Mahallesi Muhtarı Hasan Kaya, vahim tabloyu şu sözlerle özetledi: Evrenseki'nin Yukarıseki Mahallesi yüzde yüzü yandı. Yaparlar Mahallesinin ise yüzde ellisi yandı. Şu anda ekipler uğraşıyor.

BELEDİYE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA: AKILALMAZ, KÖTÜ BİR TABLO

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen yangına ilişkin CNN TÜRK yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Sözen, "Hala devam ediyor, komple yanıyor. yerleşim alanlarına girdi. bir çok ev ve işyeri yandı. Manavgat merkeze sirayet etti. Atlatılmış değil. Bölge yerleşim alanları tahliye ediliyor. Yangına tam anlamıyla müdahale edemedik. Havadan müdahale var. Devam ettiği için trafik kilitlendi. Akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik. Özel araçları mümkün olduğu kadar yollardan çekmemiz önemli." dedi.

Sözen, "Köylere geldi, yerleşim yerleri yandı... Yangının nerede olduğunu tam anlamıyla kestiremez duruma geldik. Tamamen yanan köylerimiz oldu" dedi.

"YANGIN 4 FARKLI NOKTADA ÇIKTI"

Evlerin boşaltıldığı bölgeye dair açıklamalar yapan Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yangının çıkış noktaklarına dair bilgilendirme yaptı.

Yangının 4 farklı noktada çıktığını açıklayan Böcek, bu durumun düşündürücü olduğunu söyleyerek, "Manavgat'ta bugüne kadar böylesi büyük bir yangın olmadı. Burada düşündürücü olan 4 ayrı bölgede çıkmış olmasıdır. Şu anda ormandan helikopterler, arazöz ve belediyeye ait tüm itfaiye ekipleri orada. Beleidyeler arazözlerini gönderiyorlar.

BAKAN PAKDEMİRLİ BÖLGEDE


Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manavgat ilçesinde devam eden orman yangınıyla ilgili verileri takip ediyor.
 
Bakan Pakdemirli sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yangına 1 uçak, 10 helikopter, 6 dozer 103 arazöz ve 412 personelin müdahale ettiğini açıkladı.

Antalya #Manavgat’ta saat 12.05’te başlayan yangına ekiplerimiz

️ 1 Uçak
️ 19 Helikopter
️ 6 Dozer
️ 103 Arazöz
️ 412 personel

ile müdahale ediyor. Ormanın kahramanları büyük bir özveri ile çalışmalarını sürdürüyor.

— Dr. Bekir Pakdemirli (@bekirpakdemirli) July 28, 2021
Bu haber 517 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum