Yapılan  tüzük değişikliğin ardından 3 dönem kuralına takılan  Eğitim-Bir-Sen şube başkanları yeniden şube başkanı seçilme hakkına kavuşarak koltuğunu koruma fırsatı yakaladı.
Olağanüstü toplanıp 3 Dönem Başkanlık Kuralı kaldırıldığına göre, maksat başkanlık  olabilir mi?

3 Dönem Yetmez, 5 Dönem, 5 Dönem Yetmez,10 Dönem.
Ver Allah'ım ver.

Koltuk ver, yetki ver, memurun sırtından güç ver.

Memur ve emekli enflasyon seline kapılmış, boğulmuş yetkili sendikanın umurunda mı?

Memur ve emekli  zam sarsıntılarıyla sallanırken, market, pazar alışverişlerinde fiyatlarla şoklanırken, gelen faturalarla yüksek gerilim hattı etkisiyle çarpılırken sizin gündeminiz başkanlık koltuklarının ömrünü uzatmak mı? Sendikacılık bu mudur?

Sendikacının gündemi koltuk davası mı? Sendikacının gündemi temsil ettiği grubun sorunları ve  sorunların çözümü için hak mücadelesi olması gerekmez mi? 

Kişisel kaygılarınız için gösterdiğiniz hassasiyeti, temsil ettikleriniz   için de göstermeniz gerekmez mi?

Öğretmenler maaşlarına 1000 tl-2000 tl zam yapılsın diye Uzman Öğretmenlik, Başöğretmenlik Sınavlarıyla, evraklarıyla boğuşurken, sendikalardan destek beklerken, yetkili sendika başkanları kendi geleceklerini garantiye alma, koltuklarını sağlama alma gayretine düşmüşler.

Memur ve emekli görünmez olan maaşlarını görmeye çalışırken, yetkili sendika 3 Dönem Başkanlık Kuralını kaldırmak için 12 Haziran'da olağanüstü toplanıp tüzük değiştirmiş.

Memur ve emeklinin sorunlarını çözmek için de olağanüstü toplantınız olacak mı?

Akaryakıta, ulaşıma, iletişime, gıdaya, giyime, mağazaya, markete, pazara, çarşıya, yola, suya, köprüye gelen zamlarla başı dönen emekli ve memurun içinde bulunduğu ekonomik çıkmazdan kafasını kaldırabilmesi için de bir çözüm öneriniz var mı?

 Memur ve emekli kaç dönem sonra ekonomik ve sosyal sıkıntılardan kurtulacak, nefes alacak, 1 Dönem, 2 Dönem, 3 Dönem kaç dönem sonra? Bu konuda da bir dönem değişikliği çalışmanız, bir projeniz var mı?

 Başkanlıkta 3 Dönem kuralını kaldırınca memur ve emeklinin geçim sıkıntısını da çözüme kavuşturdunuz mu?

 Başkanlıkta 3 Dönem Kuralını kaldırarak  sendikacılık geleceğinizde kendi özlük haklarınızı iyileştirirken, memurların da özlük haklarını iyileştirdiniz mi?

Memur ve emeklinin mali, soysal ve özlük hakları için ne yaptınız? Başkanlıkta 3 Dönem Kuralını kaldırarak, memur ve emeklinin mali, sosyal ve özlük haklarını üç kat artırdınız mı? 

Sendika, başkanlara fayda sağlamak için mi vardır, yoksa temsil ettiklerine fayda sağlamak, onların haklarını korumak için mi vardır? 
Tüzük değiştirirken bunun da  istişaresini yaptınız mı hiç?  

Yetkili sendika olarak memur ve emekli bizden memnun anlayışıyla, düzen devam etsin kararı mı aldınız?

136 Üst Kurul "3 Dönem Yetmez, yola devam" dese de, kendi içinizdeki 128 Üst Kurul "Yeter, değişim zamanı" demiş, neden kulak tıkadınız 128  sese?

Önceliğiniz emekli ve memurun haklarını aramak mı yoksa koltuk davası güdüp, kendi geleceğinizi ve yakın çevrenizi güvence altına almak mı?

O koltuklar sizi hiç rahatsız etmiyor mu? Temsil ettiğiniz emekli ve çalışanlar maddi ve manevi dertlerle meşgulken?

Evet, değişim zamanı. Sadece başkanların değil ama, memur ve emekliyi temsil eden sendikanın da değişim zamanı.

ünkü temsil ettiği memur ve emeklinin sorunlarını umursamayan, sesini duymayan, hakkını korumayan yetkili ama yetkisini kullanmayan bir sendikacılık  hükümsüzdür, değişme zamanıdır.

Mevcut durum karşısında ya sendikacılık anlayışı değişmelidir, ya da yetkiyi verenler, yetkiliyi değiştirmelidir.

Kadriye Demirel
Eğitimci Yazar