Mahkemeden zorunlu din dersi kararı

Mahkemeden karar çıktı. İşte din dersi kararı

07 Ağustos 2017 - 10:30

Bazı mahkemeler "zorunlu din dersi"ni hukuka aykırı bulan kararlar veriyor. Daha önce 4. İdare Mahkemesinin "zorunlu din dersini" hukuka aykırı bulduğu Antalya'da, şimdi de 1. İdare Mahkemesi benzer bir karar verdi.  Antalya'nın merkez Muratpaşa ilçesinde Barbaros Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi olan B.E.'nin babası Adem Turhan, çocuğunun zorunlu din dersinden muaf tutulması talebiyle başvurdu. Ancak Milli Eğitim Müdürlüğü, bu başvuruyu "Din dersi zorunludur" diyerek 13 Temmuz 2016'da reddetti. Bunun üzerine baba Adem Turhan, söz konusu "ret" işleminin iptali talebiyle idare mahkemesine başvurdu.  Antalya 1. İdare Mahkemesi, Milli Eğitim Müdürlüğünün "ret" işlemini hukuka uygun bulmayarak iptal etti.  Mahkemenin kararında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine (AİHS), Anayasa Mahkemesi kararına, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) "Hasan ve Eylem Zengin kararı"na atıfta bulunuldu. 

İŞTE O KARARDAN SATIR BAŞLARI

  Antalya 1. İdare Mahkemesinin kararında şu görüşlere yer verildi:AİHS Türkiye açısından bağlayıcıdır. AİHS'nin "Eğitim Hakkı" başlıklı maddesinde "Devlet eğitim ve öğretim alanında yükleneceği görevlerin yerine getirilmesinde, ana ve babanın bu eğitim ve öğretimin kendi dini ve felsefi inançlarına göre yapılmasını sağlama haklarına saygı gösterir" düzenlemesine yer verilmiştir. Anayasa Mahkemesinin 16 Eylül 1998 tarihli kararında "Laik bir devletin doğası gereği, resmi bir dininin bulunmaması, beli bir dine üstünlük tanımamasını, onun gereklerini yasalar ve diğer idari işlemlerle geçerli kılmaya çalışmamasını gerektirir. Bu bağlamda laik bir devlette, belli bir dinin eğitim ve öğretimi zorunlu hale getirilemez. AİHM'nin Hasan ve Eylem Zengin kararında özetle, Türkiye'de ilk ve orta öğretim kurumlarında din derslerinde tarafsızlık ve çoğulculuk koşullarının yerine getirilmemesi ve ebeveynlerin inançlarına saygı gösterilmesini sağlayacak uygun bir yöntem sunulmaması nedenleriyle, sistemin yetersiz olmasından ötürü AİHS'nin ihlal edildiği belirtilmiştir.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • esasen!
    4 ay önce
    Eğitim ve öğretim de anne babanın (yasal vasilerin) tasarrufundadır özgürlükçü ve evrensel ölçekli yasaları olan çağdaş ülkelerde. Sadece diktatörlük- aşırı milliyetçilik gibi evrensel olmayan değerlerin olduğu ülkelerde zorunlu eğitim-öğretim ve din baskısı yapılmaktadır. Amma; bu zulmü yapanlar er veya geç çok ağır bdeller öder ve rabb ödetir-malesef bu baskılara arka çıkan larda nasibini alır bundan. Rabb masum ve çaresizlere bedel ödetmeyecektir,ödetmez..nedir bu okula devam baskı ve zorunluluğu..plan-niyet ne olursa olsun rabb bunu reva görmez kuluna-azapla inletir o zalimleri ki: insanı eğitme iddaasında olan ve bunu baskı ile yapan zalimdir. İnsan çağın imkan ve donanımı ile kendini eğitecek akıl sahibidir..ihtiyaçı olana yardım et-ona okul aç-veya geleni eğit..amma içeriği boş ve oyalayıcı müfredatlarla buda olmaz..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika: Eski başbakan Mesut Yılmaz'ın oğlu öldü
Son dakika: Eski başbakan Mesut Yılmaz'ın oğlu öldü
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami uyarısı
Endonezya'da son dakika 7.3 büyüklüğünde deprem! Tsunami...