Mağdur edilen sözleşmeli öğretmenlere çağrı

Eğitim İş Sendikası’ndan Balmuk, mağdur öğretmenlere itirazda bulunma çağrısı yaptı. İşte haberin detayları..

01 Ağustos 2017 - 10:54 - Güncelleme: 01 Ağustos 2017 - 11:21

Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası’nın (Eğitim İş) “Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmeliğe” karşı açtığı davada karar çıktı. İtirazda yönetmeliğin KPSS’yi bertaraf eder nitelikteki kariyer ve liyakat ilkelerini hiçe sayan sözlü sınav uygulaması ve bu sınava ilişkin bağlı hükümlerin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirten Eğitim İş, çok sayıda hükmünün iptal edilmesini istedi.

Danıştay 12’nci Dairesi’nde görülen davada mahkeme, sözlü sınavı yapacak olan sınav komisyonunun oluşumuna ilişkin yönetmeliğin 9’uncu maddesinin 1’inci fıkrasının, komisyonu oluşturacak kamu görevlilerine ilişkin hiçbir belirleyici somut kriter bulunmadığı gerekçesi ile yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
‘Hukuksuzluk kanıtlandı’Kararı BirGün’e değerlendiren Eğitim İş Sendikası Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Maksut Balmuk, Danıştay’ın verdiği kararla yönetmeliğe göre oluşturulan komisyonun hukuksuzluğunun kanıtlandığını belirterek, sınavın Anayasa’ya aykırı olduğuna dikkat çekti. 

Verilen kararla birlikte asıl görevin artık mağdur edilen öğretmenlere düşütünü belirten Balmuk, öğretmen adaylarına İdari Dava Daireleri Kurulu’na itirazda bulunması çağrısında bulundu. Öğretmenlerin İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından itirazın reddedilmesi halinde ise konuyu yargıya taşımaları gerektiğinin altını çizen Balmuk, “Sendika olarak bizim itiraz girişimimiz olamaz. Biz bu konuda sendika olarak idareye başvursak dahi mağdur edilen kişilerin atamasının yapılamasını talep edemeyiz, çünkü biz mağdur konumda değiliz. Bu süreç mağdur kişiler üzerinden gidilmesi daha doğru olacaktır” dedi.

‘İtirazı yineledik’
Danıştay’ın verdiği karar ile birlikte ilgili yönetmeliğin yenilenmesi gerektiğini bildiren Eğitim İş Avukatı Burak Sabuncu ise, “Öğretmenler liyakati belirsiz komisyon aracılığıyla alınmamış oldu” dedi.

Yürürlükten kaldırılan komisyon tarafından yapılan öğretmen atmalarının iptal olamayacağını belirten Sabuncu, Danıştay’ın oyçokluğu ile reddettiği taleplerde dikkat çekici unsurlar bulunduğunu da sözlerine ekledi. Mahkemenin eş durumu ataması ile sözlü sınavın getireceği sıkıntılar konusunda görüş ayrılıklarına düştüğünü söyleyen Sabuncu, “Yönetmelikteki bu maddelerin Anayasa’ya karşı olduğu ortaya koyulmuş oldu. Eğer bir hâkim daha karşı oy verseydi iptal edilmiş olacaktı” diye konuştu.
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

2017 EŞ, SAĞLIK VE MAZERET ATAMA YARDIMLAŞMA GRUBU İÇİN TIKLAYINIZ

SINIF ÖĞRETMENLERİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

 

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ÖĞRETMEN ATAMASI VE MÜLAKAT GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Son dakika... Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci hakkında flaş karar
Son dakika... Atatürk'e hakaret eden Safiye İnci hakkında flaş...
Şiddetli deprem: İşte ilimizden son dakika bilgileri
Şiddetli deprem: İşte ilimizden son dakika bilgileri