Maaşını 3 yıl boyunca aynı bankadan almaya söz veren emekliler için bankalar tarafından ödenen nakit maaş promosyonu kampanyalarında önemli değişiklikler yapılıyor. 

Bugüne kadar yapılan maaş promosyon ödeme yöntemi olarak 'alınan maaşa göre' kademeli şekilde artış gösteren promosyon tutarı, 2014 yılının Ocak ayı itibarıyla değişiklik gösterecek.

28 Şubat 2023 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçerek kabul edilen emeklilikte yaşa takılanlar EYT düzenlemesinin 2 milyon 250 bin kişiye emeklilik yolunu açması, Türkiye'deki toplam emekli sayısını 15 milyonun üzerine çıkarmasına neden olmuştu.

Alınan kararın ardından Türkiye'nin en büyük sosyal grubunu oluşturan emeklileri maaş müşterisi yapmak isteyen bankalar arasında da ciddi rekabet yaşanıyor. Emekli maaşlarına yönelik olarak şimdiye kadar verilen nakit promosyonlar ile emekli müşteri sayısını artırmak isteyen bankalar, 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla promosyon kampanyalarında köklü bir değişikliğe gidecek.

Ödenen maaş promosyon tutarını, alınan emekli maaşına göre belirleyen bankalar, üst ödeme limiti için 10 bin lira sınırını belirlemişti.

DeFacto'dan Kadınlar Günü'ne özel koleksiyon DeFacto'dan Kadınlar Günü'ne özel koleksiyon

YENİ MAAŞ PROMOSYONLARI DUYURULUYOR

2023 yılına 5 bin 500 TL’den olarak başlayan asgari emekli aylığı, mart ayında 7 bin 500 liraya yükselirken, 2024 Ocak ayı itibarıyla yapılacak yeni artışla birlikte 10 bin lirayı geçmiş olacak. Yani bu zamların ardından bankaların yıllardır sürdürdüğü 'maaşa göre promosyon' sistemi tek ödeme haline dönüşecek.

Yaşanacak bu durumun önüne geçmek isteyen bankaların, yeni maaşlar karşısında düşük seviyelerde kalacak promosyon tutarlarına zam yapması beklenirken, birçok özel banka yeni kampanya ücretlerini aralık ayı itibarıyla emekli müşterilerine duyurmaya başladı.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın aralarında bulunduğu kamu bankaları, ödenecek promosyon tutarını yalnızca SGK tarafından belirlenen miktara eşitlerken, özel bankalar rekabeti artırabilmek adına ücretlerde art arda güncellemeye gidiyor.