Maaş karşılığı okutulacak dersler açıklandı, hangi branş hangi dersi okutacak

Milli Eğitim Bakanlığı 2016-2017 Eğitim Öğretim döneminde okullarda okutulacak olan 87 branşın aylık karşılığı hangi dersleri okutabileceğine yönelik çizelgeyi yayınladı.

19 Ağustos 2016 - 20:05

Milli Eğitim Bakanlığı 2016-2017 Eğitim Öğretim döneminde okullarda okutulacak olan 87 branşın aylık karşılığı hangi dersleri okutabileceğine yönelik çizelgeyi yayınladı.
MEB taraından yayımlanan çizelge hangi öğretmenin maaş karşılığı olarak hangi dersi okutabileceğini gösteriyor. MEB bazı seçmeli derslerin de hangi branş öğretmenleri tarafından okutulabileceğüine açıklık getirirken okullarda bazı branşların öğretmenlere hukuka aykırı bir şekilde okutulmasının önüne geçiyor.
Çizelgede yazılı dersleer dışında ders görevi verilen öğretmenlerin duruma itiraz etme hakkı doğuyor.

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Milli Eğitim Bakanlığı toplam 87 branşın aylık karşılığı okutacağı dersleri açıkladı. 

BAZI DERSLERİN HANGİ ALAN ÖĞRETMENLERİ TARAFINDAN OKUTULACAĞINA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

 Fen Bilimlerine Giriş/Fen Bilimleri: Konularına göre Fizik, Kimya ve Biyoloji dersi öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur. 

 Halk Kültürü: Öncelikle Halkbilim ve Türk Halkbilimi mezunu olup hâlen sınıf öğretmeni veya farklı alanlarda görev yapan öğretmenler olmak üzere Türkçe ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur. 

 Medya Okuryazarlığı: Öncelikle üniversitelerin Basın Yayın Yüksekokulları/İletişim Fakültelerinden mezun olup hâlen Sınıf Öğretmeni olarak görev yapanlar ile Gazetecilik Alanı, Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri Alanı, Radyo-Televizyon Alanı Öğretmenleri olmak üzere Sosyal Bilgiler ve Türkçe Öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur. 

 Proje Hazırlama: Bu derslerin okutulduğu kurumda görev yapan bütün alan öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur.  Rehberlik/Sosyal Etkinlikler/Sosyal Etkinlik: Bu derslerin okutulduğu kurumda görev yapan bütün alan öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur.  Satranç: Bakanlıkça açılan satranç kursu belgesine sahip öğretmenler tarafından aylık karşılığı okutulur. 

 Sosyal Bilimlere Giriş/Sosyal Bilimler/Sosyal Bilim Çalışmaları: Konularına göre Tarih, Coğrafya ve Felsefe dersi öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur.  Tanıtım ve Yönlendirme: (Bu ders, 12/07/2010 tarihli ve 74 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı ile çizelgeden çıkartılmıştır.) 

FEN BİLİMLERİ ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

MATEMATİK ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

OKUL ÖNCESİ-ANASINIFI ÖĞRETMEN GRUBU TIKLAYINIZ

 Trafik ve İlk Yardım: Beden Eğitimi, Biyoloji, Fen ve Teknoloji, Sağlık Bilgisi ile Sağlık Alanı öğretmenlerince aylık karşılığı okutulur. Tıp fakültesi mezunlarınca ücret karşılığı okutulur. 

 Ekonomi: Ekonomi bölümü mezunu olup farklı alanlarda görev yapan öğretmenler tarafından aylık karşılığı okutulur. Muhasebe ve Finansman alanı, Büro Yönetimi ve Sekreterlik alanı, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanı ile Pazarlama ve Perakende alanı öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur. (Bu ders, 12/07/2010 tarihli ve 74 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı ile açıklamalar kısmına eklenmiştir.)

 İşletme: İşletme bölümü mezunu olup farklı alanlarda görev yapan öğretmenler tarafından aylık karşılığı okutulur. Muhasebe ve Finansman alanı, Büro Yönetimi ve Sekreterlik alanı, Konaklama ve Seyahat Hizmetleri alanı ile Pazarlama ve Perakende alanı öğretmenleri tarafından aylık karşılığı okutulur. (Bu ders, 12/07/2010 tarihli ve 74 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı ile açıklamalar kısmına eklenmiştir.)

 Yönetim Bilimi: Kamu yönetimi bölümü mezunu olup farklı alanlarda görev yapan öğretmenler tarafından aylık karşılığı okutulur. Eğitim Bilimleri Fakültesi ile fakültelerin Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği, Eğitim Yönetimi Teftişi ve Planlaması mezunu olup farklı alanlarda görev yapan öğretmenler tarafından aylık karşılığı okutulur. (Bu ders, 12/07/2010 tarihli ve 74 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı ile açıklamalar kısmına eklenmiştir.)

ÇİZELGE İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
36 yaşındaki öğretmen tarlada ölü bulundu
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları
21 Kasım 2017 tarihli atama kararları