LYS İlk oturum sona erdi

LYS 2017 LYS-4 Sosyal Bilimler Sınavı ile başladı. Saat 10.00'da başlayan sınav 135 dakika sürdü. Üniversite adayları 11 Haziran Pazar Günü LYS-1 Matematik sınavına girecek.

10 Haziran 2017 - 14:43

Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme  Sınavı (LYS) sosyal bilimler oturumu (LYS-4) sona erdi.  

Türkiye'de 81 il merkezi ile Lefkoşa'da saat 10.00'da başlayan sınava,   538 bin 885 aday başvuru yaptı.

Sınav tek oturumda uygulandı ve 135 dakika sürdü. Adaylar, LYS-4'te  tarih, coğrafya-2 ve felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testlerini  cevaplandırdı.
Adaylar yarın LYS-1 matematik sınavına, 17 Haziran Cumartesi LYS-2 fen  bilimleri ve LYS-5 yabancı dil sınavına, 18 Haziran Pazar günü ise LYS-3  edebiyat-coğrafya sınavına girecek.
 
LYS SINAV GİRİŞ YERİ SORGULAMA

10 Haziran'da başlayacak LYS'lere ilişkin  açıklamalarda bulundu. LYS'lere başvuran toplam öğrenci sayısının 1 milyon 72 bin  396 olduğunu bildiren Demir, bu yıl 81 il dışındaki sınav merkezlerine ilk kez 39  ilçedeki merkezlerin de eklendiğini kaydetti.

Sınav binalarına ilişkin de bilgi veren Demir, LYS1'in 2 bin 594, LYS  2'nin bin 490, LYS 3'ün
2 bin 582, LYS 4'ün bin 714, LYS 5'in ise 429  binada gerçekleştirileceğini ifade etti.

Demir, bu yılki sınavın içerik ve müfredata uygunluk bakımından önceki  yıllardan bir farkının bulunmadığını dile getirerek, LYS'nin önceki senelerde  olduğu gibi toplam 5 oturumda tamamlanacağını hatırlattı.

Ömer Demir, bu yıl LYS'lerdeki tek yeniliğin öğrencilere açık uçlu  "kısa cevaplı" soruların yönetilmesi olduğunu, 2017 LYS'lerde sorulacak sözel ve  sayısal açık uçlu soru örneklerinin "osym.gov.tr" resmi internet sitesinden  adayların erişimine sunulduğunu dile getirdi.

KISA CEVAPLI SORULAR SONDA OLACAK

Kısa cevaplı soruların, yanıtı bir sözcük, bir sayı ile adaylar  tarafından cevap kağıdına yazılan veya kodlanan sorulardan oluşacağını anlatan  Demir, şöyle devam etti:
"Her LYS oturumunda (LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 ve LYS-5) üçer kısa  cevaplı açık uçlu soru sorulacak.

Adaylara LYS-1 oturumunda matematik alanından  3, LYS-2 oturumunda fizik, kimya ve biyoloji alanlarından birer tane olmak üzere  toplam 3, LYS-3 oturumunda coğrafya alanından 1, Türk Dili ve Edebiyatı alanından  2, LYS-4 oturumunda tarih alanından 1, coğrafya alanından 1 ve felsefe alanından  1 olmak üzere toplam 3, LYS-5 oturumunda ilgili dilden 3 tane kısa cevaplı soru  yöneltilecek. Açık uçlu sorular, testlerin sonlarında yer alacak."

AYRI CEVAP KAĞIDI VERİLMEYECEK

Demir, kısa cevaplı sorular için ayrı yanıt kağıdı verilmeyeceğini  bildirdi.


Kısa yanıtlı sorular için LYS'de kullanılacak cevap kağıtlarında bu  amaçla tasarım değişikliğine gidildiğini belirten Demir, matematik oturumu  dışındaki diğer oturumların cevap kağıtlarının, arkalı önlü (çift taraflı)  olacağını ve her iki yüzüne de kodlama yapılabileceğini aktardı.

ÖSYM Başkanı Demir, LYS cevap kağıtlarına ilişkin şu bilgileri  paylaştı:

 "Cevap kağıtları, arkalı önlü (çift taraflı) olacak ve her iki yüzüne  de kodlama yapılabilecek. 2017-LYS'de matematik sınavının (LYS-1) cevap kağıdının  arka yüzü olmayacak ancak fen bilimleri (LYS-2), edebiyat-coğrafya (LYS-3),  sosyal bilimler (LYS-4) ve yabancı dil (LYS-5) oturumlarına ait cevap kağıtları  ön ve arka yüzden oluşacak.

LYS'de yer alacak açık uçlu soruların cevapları, adaylar tarafından  ilgili kutucuklara soru örneklerinde yer aldığı şekilde sola dayalı olarak  yazılıp kodlanacak. Cevap kağıdına kodlama yapmayan adaylar, ilgili soruya cevap  vermemiş sayılacak. Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap  sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacak. Yani, 3 yanlış  sorunun yanına bir de yanlış cevaplanan açık uçlu soru eklenerek, bir doğrunun  götürülmesi şeklinde bir işlem yapılmayacak."

Ömer Demir, kısa cevaplı sorular için ayrılan alanlara ilişkin,  "Cevabın, verilen kodlama bölümünün tümünü kapsaması gerekmiyor. Adaylarımızın  bildiği cevap, kaç harften ibaretse onu yazması gerekiyor. Yani, cevabın verilen  boşluğun tümünü dolduracak bir sözcük olması gerekmez. Rakam için de aynı şey söz  konusu. Matematik testinde 3 haneli bir boşluğumuz var ama cevabın 3 haneli  olması gerekmez." değerlendirmesinde bulundu
.
CEVAP KAĞITLARININ İMAJI ARTIYOR


Demir, ÖSYM olarak sınavlardaki cevap kağıtlarının arkalı ile önlü  imajlarının alınarak tarandığını ve daha sonra bilgisayar ortamında çözümlenerek  okunduğunu ve arşivlendiğini anlattı.

GEÇEN YILIN KURAL İHLALİ SAYILARI

Öte yandan, 2016-LYS'lerde adayların 11'inin cep telefonu, 2'sinin  cüzdan, 30'unun geçerli kimlik belgesi olmadan sınava girme, 8'inin kopya,  39'unun kol saati, 14'ünün fazladan işaretleme, 12'sinin sınav öncesi okuma,  59'unun metal takılar, 117'sinin de diğer kural dışı davranış nedeniyle sınavı  iptal edildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE FOTOĞRAFLARI
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE...
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!