LYS'de iptal olan sorular açıklandı

İstanbul Barosu üyesi avukat Ergün, LYS’nin birinci sınavında müfredat dışı iki sorunun iptali istemiyle dava açtı.

11 Temmuz 2017 - 10:42

İstanbul Barosu üyesi avukat İbrahim Ergün, LYS’nin birinci sınavında geometri alanındaki müfredat dışı iki sorunun iptali istemiyle Ankara 7. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Ancak, dava sonucu henüz belli değil. 2017 LYS’nin sonuçları ise yarın açıklanıyor. Sıralamayı değiştirecek hatalı soruya karşı hukuk mücadelesi veren Ergün, ÖSYM Başkanlığı’na yaptığı itirazlara yanıt alamayınca dava açmıştı. Ergün, “Sınav sonuçları yarın açıklanacak ancak davamızın sonucu açıklanmadı. ÖSYM kılavuzundaki açıklamaya göre, dava açılmışsa sınav sonuçları dava sonuna bırakılmalı. Ama galiba hep beraber böyle bir dava yokmuş gibi davranıyorlar. Şu dakikaya kadar bana herhangi bir tabligat yapılmadı” dedi.

75. ve 76. sorular hatalı

Ergün, 26 Haziran’da mahkemeye sunduğu dava dilekçesinde, sıralama ve eleme sınavı niteliğindeki merkezi sınavda öğrencilerin eğitimini almadıkları konulardan soru sorulmasının hukuki ve mantıksal bir açıklamasının olmadığını vurguladı. Eğitim camiasının büyük bölümünün, bu iki sorunun müfredat dışı olduğuna dair yaygın ve net görüş açıkladığını vurguladı. Hatalı 75. sorunun “uzayda doğru denklemleri”, 76. sorunun ise “uzayda düzlem denklemi” konusunda olduğunu belirten Ergün, “ Her iki konu da önceki yıllarda ve son olarak 2015-2016 öğretim yılında 12. Sınıf Geometri ders kitabının “Uzayda Doğru ve Düzlem” başlıklı ikinci ünitenin alt başlıkları içinde işlenen konulardır” dedi.

Binlerce mağdur...

Mahkemeye, en son 2015-2016 yılında ortaöğretim için geçerli olan ve MEB tarafından yayınlanan Geometri kitabının içindekileri de delil olarak sunan Ergün, şöyle devam etti: “2016-2017 öğretim yılı için yapılan müfredat değişikliği nedeni ile bu konular kitapta yoktur. İşlenmemiştir. İki matematik sorusu, sınav sıralamasında binlerce hatta belki on binlerce kişinin haksız yere ön sıralara geçmesine neden olacak denli etkili ve önemlidir. Özellikle de bu yıl mezun olan tüm öğrencilerin aleyhine büyük bir haksızlıktır. 75. ve 76. sorular iptal edilerek, sınavın 78 soru üzerinden değerlendirilmesi gerekmektedir.”

Veliler sonuç bekliyor

Mahkemenin son ana kadar inceleme bile yapmadığını belirten Ergün, “Ben dahil birçok veli defalarca mahkeme kalemini aradık. Herhangi bir tebligat şu ana kadar bize ulaşmadı. Böylece, ÖSYM’ye, ‘Davadan haberim yoktu sonucu açıkladım’ deme olanağı yaratıldığı düşüncesindeyiz. Bu davalarda yargılama özel usule tabi ve kağıt üstünde hızlı. Aslında bir günde çözülebilecek bir konu... Yasanın emrine uyulsaydı, ÖSYM bu iki soruyu iptal ederek puan hesabı yapacak ve sonra sonuç açıklayacaktı. Ülkenin birçok yerinden veli, bu konuda bir sonuç bekliyor” diye konuştu.

İşte o müfredat dışı sorular:

[Haber görseli]

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Araç sahiplerine kötü haber
Araç sahiplerine kötü haber
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor
Küçük çocuk öğretmeninden korktuğu için okula gitmiyor