LYS Açık uçlu soru nedir?

YÖK Başkanı, LYS'de açık uçlu soru sorulacağını açıkladı. Açık uçlu soru nedir? Açık uçlu soru örnekleri neler. 2017 LYS'ye girecek adaylar için ÖSYM'den açık uçlu sorularla deneme kitapçığı haberimizde...

23 Aralık 2016 - 22:15

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç dün üniversiteye giriş sınavları, YGS ve LYS ile ilgili yapılacak değişiklikler hakkında açıklama yaptı. Yapılan değişiklik ile 2017’de yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavında (LYS) açık uçlu sorulara yer verilecek. Peki, açık uçlu soru nedir?

YÖK Başkanı, ÖSYM’nin üniversitelere giriş için hazırladığı sınavın ikinci aşaması olan Lisans Yerleştirme Sınavında (LYS) açık uçlu sorulara yer verileceği ifade etti. Açık uçlu soru nedir?

Açık uçlu soru sormaktaki amaç; öğrencilerin analiz, sentez, değerlendirme yeteneklerini ölçmektir. Açık uçlu sorular evet ya da hayır olarak cevaplanamaz, doğru cevabında içinde yer aldığı şıklar bulunmaz.

YÖK Başkanı, öğrencileri tedirgin etmemek adına açık uçlu sorulardan az miktarda sorulacağını belirtti. 2017 LYS sınavına girecek olan öğrenciler için, açık uçlu sorulara olmak amacıyla ÖSYM’nin 2013 yılında yayınladığı “açık uçlu sorularla deneme sınavı” kitapçığını sizlerle paylaşacağız.

Bir başka değişiklikte öğretmenlik bölümünü tercih etmek isteyen adayları ilgilendiriyor. Artık YGS puanı ile öğretmenlik bölümü tercih edilemeyecek. Öğretmen olmak isteyen adaylar, LYS puanı ile tercih yapacak.

Ayrıca, LYS’de öğretmenlik tercihinde bulunacak adaylar için başarı sıralaması şartı getirildi. 240 bin sıralamasına giremeyen öğrenciler, öğretmenlik için tercih yapamayacak.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Maçtan sonra kalp krizi geçiren öğretmen hayatını kaybetti
Maçtan sonra kalp krizi geçiren öğretmen hayatını kaybetti
Sınav ücretleri ile ilgili önemli gelişme
Sınav ücretleri ile ilgili önemli gelişme