Liseli mucitler ABD'ye gidiyor

İstanbul'daki ‘kuyu’ köpeği kurtarma çalışmalarına icat ettikleri ‘kurtarma kolu’ ile destek veren özel bir lisenin robotik takımı, yarışmaya katılmak üzere ABD'ye hareket etti.

06 Mart 2017 - 20:02

Beykoz'da geçen ay 70 metre derinliğindeki sondaj kuyusuna düşen yavru köpeğin kurtarılması çalışmalarına, kendi icatları olan robotik kurtarma koluyla katılan Özel Bahçeşehir Anadolu Lisesi öğrencileri, yeni icatları ‘İnfiniti’ adlı robotla ABD'nin Kaliforniya kentinde her yıl düzenlenen robot yarışmasına katılacak.     

13 liseliden oluşan Androit Androids 6025 isimli takım, ABD'ye hareketlerinden önce Atatürk Havalimanı'nda, 6 haftada ürettikleri ‘İnfiniti’ adlı robot hakkında bilgi verdi.     

Takım kaptanı Emre Özkabaş, yarışmanın bu yılki teması kapsamında geliştirilen robotun, plastik bir topu 2,4 metre yüksekliğindeki bir potadan sorunsuz bir şekilde geçirmesi ve serbest bir ipe tırmanması gerektiğini söyledi.     

Robotu kitten çıkan parçalar ile tornada, sanayide lazer kesimcilerden sponsorluk isteyerek kendi tasarılarıyla üretiklerini belirten Özkabaş, şunları söyledi:
"İlk önce bir tasarım süreci oluyor. Bu tasarım sürecinden sonra montaj süreci oluyor. Robotik takımı 2016'da kurduk. İlk yılda uluslararası başarı elde ettik. Amerika'da Alabama bölgesel yarışmasına katıldık. Buradan sonra dünya şampiyonasına çıkmaya hak kazandık ve dünya şampiyonasında Türkiye'ye ödül getiren ilk Türk takımı olduk. Geçen yıl bölgesel yarışmada birinci, dünya şampiyonasında ise klasmanımızın ikinci değerli ödülünü kazandık. Bu seneki hedefimiz yine dünya şampiyonasına çıkıp ödül getirmek."     

Kuyu köpeği kurtarmaya çalışmışlardı     


Özkabaş, yavru köpek ‘Kuyu’yu kurtarma çalışmaları sırasında yaşadıklarını ise şöyle anlattı:

"Bu robotu yaparken Kuyu köpek olayı yaşandı. Biz de çalışmalarımıza ara verip köpeği kurtarmak için robotik kol ürettik ve kurtarma çalışmalarında olabildiğince yer almaya çalıştık. Yarışmaya hazırlanıyorduk ancak orada bir can söz konusuydu. Yardım etmek için gittik ve robotik kolu deneme fırsatı bulduk. İlk önce köpeği tutabildik fakat kullandığımız havalı sistem hava kaçırmaya başladı ve pistonlarda bir gevşeme oldu. Köpeği riske atmamak adına kolu tekrar okula getirdik. Belli önlemlerle kolu düzelttikten sonra tekrar giderken köpeğin kurtarıldığı haberini aldık. Herkes çok mutlu oldu. En azından sosyal bir amaç için bir can için uğraştık. Bu bize başta insani olmak üzere çok değer kattı."     

Emre Özkabaş, takımın, Kaliforniya'daki yarışmada başarı elde etmesi durumunda 27 Nisan'da gerçekleştirilecek dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanacağını sözlerine ekledi.kaynak hürriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"