Liselerin Yüzdelik Dilimleri Değişecek

İde okulları öğrencileri velileri ve öğretmenleri ile eğitim yazarı Pervin Kaplan bir araya geldi. Seminerde 2020 LGS hakkında, soru yapıları, yüzdelik dilim gibi konular ele alındı. Pervin Kaplan LGS için nasıl fark yaratılacağını anlattı.

Liselerin Yüzdelik Dilimleri Değişecek
05 Aralık 2019 - 14:28

LGS’ ye Giren Öğrenci Sayısı Artıyor
4+4+4 sistemi ile 2012- 2013 öğretim yılında okula başlayan öğrenci sayısı 600 binin üzerinde oldu. Bu nedenle bu yıl 8. Sınıfta okuyan öğrenci sayısı yaklaşık 1. 8 milyon olacak. Bu öğrenciler 2020 yılında ise bu rakam ile Liseye geçiş Sınavına girecek. 4+4+4 sınav sisteminin kurbanı olan öğrenciler bu yıl zorlu sınavda yarışacak. Sınava giren öğrenci sayısı önceki dönemlere göre 600 bin daha fazla olacak. Bu artış nedeni ile sınavla öğrenci alan ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulların kontenjanını artırması gerekiyor. Bu durum gerçekleşmediğinde ise devlet okullarında ikili sisteme geçiş yapılacak.


Sınavda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Geçen yıllarda yaşanan geri dönüşler ile sınav süresi 20 dakika daha artmıştı. Bu artış ile süre 155 dakikaya çıktı. Aynı kural bu yıl da uygulanacak. Bu yıl da 3 yanlış 1 doğruyu götürecek. Bilmediğiniz ya da emin olmadığınız sorular bu mantık ile boş bırakılmalı. İki oturum arasında bulunan 45 dakikalık arada ise anne ve babaların keskinlikle çocuklara sınav soruları sormaması gerekiyor.

Bu haber 911 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort