Liselere Yeni Eğitim Modeli Geliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yarın tanıtılması beklenen yeni ortaöğretim modeli ile liselerde yeni bir dönem başlayacak.

Liselere Yeni Eğitim Modeli Geliyor
17 Mayıs 2019 - 10:47 - Güncelleme: 17 Mayıs 2019 - 10:51

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yarın tanıtılacak olan ortaöğretim modeli ile liselerde çok sayıda yenilik getirilecek. Yine ortaöğretim modelinde liselerde ders sayılarının azaltılması, kariyer ofislerinin kurulması, 12. sınıflarda ders saatlerinin azaltılması ve destek çalışmalarının getirilmesi gibi düzenlemeler planlanıyor.

MEB yetkililerinden edinilen bilgilere göre Bakan Selçuk, yarın İstanbul'da yapacağı yeni ortaöğretim modeli ile liselerde yeni bir dönem başlayacak. Öğrencilerin üniversitelerdeki gibi kendi istediği dersleri seçebileceği yeni ortaöğretim modeli ilk olarak 2020-2021 eğitim öğretim yılında 9. sınıflarda uygulanmaya başlanacak ve kademeli olarak geçiş yapılacak. Özellikle 12. sınıflar için yenilikçi dersler getirilerek, derslerde yaparak ve uygulayarak öğrenme modeli ağırlık kazanacak.

Yarın İstanbul'da Açıklanacak

Yeni eğitim modelinde ayrıca öğrencilerin her alandan dersler alabileceği daha dengeli bir ders müfredatı oluşturulacak. Haziran ayında dersler yerine proje sunumları ve portfolyo hazırlıkları gibi beceri ağırlıklı etkinlikler gerçekleştirilecek. Ortaöğretimde uygulanacak yeni modele ilişkin ayrıntıların yarın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanması bekleniyor.

Bu haber 1053 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum