Liselere Sınavsız Yerel Yerleştirme Nasıl Yapılacak?

Liselere sınavsız yerel yerleştirme kapsamında 2018 yılında uygulanan ortaokullarda bulunuşluk kriteri 2019 yılı için kaldırıldı.

Liselere Sınavsız Yerel Yerleştirme Nasıl Yapılacak?
28 Mayıs 2019 - 12:37

Liselere sınavsız yerleştirme öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanı ve okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı kriterleri kapsamında gerçekleştirilecek. Bu 3 kriterde eşitlik söz konusu olması durumunda sırası ile 8, 7 ve 6. sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüklerine bakılacak. Ayrıca okul başarı puanının değerlendirilmesinde puan dilimleri kullanılmayacak ve hesaplanan okul başarı puanlarında virgülden sonraki 4 hane dikkate alınacak.

Okul Kontenjanları

Diğer taraftan Milli Eğitim Bakanlığı, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) kapsamında toplam 8 örnek soru kitapçığı yayınladı. Ayrıca sınav için hazırlanan sorularda 8. sınıf öğretim programları esas alınacak. Çoktan seçmeli 90 sorudan oluşan sınav 2 bölüm halinde ve aynı gün uygulanacak. Açıklanan kontenjanlar kapsamında fen liselerinde 2018 yılına göre okul sayısında herhangi bir değişiklik olmadı. Aynı zamanda Anadolu imam hatip liselerinde de sınavla öğrenci alan okulların toplam kontenjanında değişiklik yapılmadı. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği protokolü olan Mesleki ve Teknik Anadolu liselerini proje okul kapsamına aldığı için bu okullara da sınavla öğrenci alınacak.

Bu haber 954 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort