Liselere 800 Bin Öğrenci Geliyor

4+4+4 sisteminin ilk mezunları bu yıl liseye başlıyor. 2020- 2021 eğitim öğretim yılında bu sistem ile 800 bin ilave öğrenci liseye geçecek.

Liselere 800 Bin Öğrenci Geliyor
08 Şubat 2020 - 10:43

   4+4+4 sisteminin ilk mezunları bu yıl liseye başlıyor. 2020- 2021 eğitim öğretim yılında bu sistem ile 800 bin ilave öğrenci liseye geçecek.
    Eğitim sisteminde her geçen gün farklı bir problem ortaya çıkıyor. Bu yıl 4+4+4 eğitim sisteminden doğan sonuçlar eğitim sisteminde bir hayli sorun yaratacağa benziyor. Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Eğitim- Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş, yığılma ile karşılaşılacağını belirtti.
Öğretmen Açığı Ve Derslik Sıkıntıları
  Yığılma ile karşı karşıya kalınacağını belirten Akkaş, bu konunun nasıl çözüleceği hakkında MEB’in herhangi bir açıklamasının bulunmadığını belirtti. Bu sorunların yanı sıra eğitimde en büyük problemlerden birinin öğretmen açığı olduğunu belirten Akkaş, şu anda 130 bine yakın öğretmen açığı bulunduğunu ifade etti. Atama bekleyen öğretmen sayısının ise 400 bina dayandığını belirten Akkaş, eğitim fakültelerinde okuyan öğrenci sayısının ise 300 bin olduğunu söyledi.
   700 bin civarında atama bekleyen öğretmen olduğunu belirten Akkaş, eğitimde yer alan liselerde yığılma ile ilgili ve öğretmen açığı ile ilgili sorunları dile getirdi. Akkaş, şubat ayında 20 bin öğretmen ataması gerçekleşeceğini fakat bu rakamın beklenen atamadan çok daha az olduğunu ifade etti. Akkaş aynı zamanda ücretli öğretmenlik ile ilgili problemlere de yer verdi. Ücretli öğretmenlerin özlük haklarının bulunmadığını belirten Akkaş, ders başı ücret alan bu öğretmenlerin asgari ücretten az maaş aldıklarını dile getirdi.
 
Bu haber 768 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum