Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ortaöğretim kurumlarında yeni hedeflerin ne olacağını, liselerin nasıl bir dönüşüm içerisine gireceğini açıkladı.
 

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, MEB müsteşarlığı dönemine işaret ederek “Türkiye’deki eğitim sistemine kazandıran benim” dediği “proje okul” uygulaması, 2014’te pilot kapsamda başlatılmıştı.

Dönemin çok tercih edilen okullarının Proje okullari dönüştürülmesiyle hayata geçirilen proje günümüze kadar varlığını sürdürdü ve çeşitli aşamalardan geçti. Bu okullari öğretmen atamaları için farklı kriterler getirildi. 

Yeni ÖMK’da uzman öğretmenlere ve şube müdürlerine yönelik düzenlemeye ilişkin önemli detay Yeni ÖMK’da uzman öğretmenlere ve şube müdürlerine yönelik düzenlemeye ilişkin önemli detay

Bakanlığın proje okul uygulamasının ardından 600’e yakın okulun dahil olduğu sistemde 10 yılın ardından kritik bir döneme gelindi.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2024-2028 Stratejik Planında proje okullarına yönelik yeni hedefleri belirledi buna göre; 

proje okulu anlayışı yerine ‘Proje Üreten Okul’ anlayışının yerleştirilmesi hedef olarak belirlendi. Bu doğrultuda Bakanlık, proje okulları “yeni boyutlar kazandırarak geliştirmeyi” amaçlıyor.