Liselerde 2 Ders Zorunlu ve Diğer Dersler Seçmeli Olacak

17 Mayıs'ta duyurulan ve 18 Mayıs'ta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından ayrıntılı olarak sunumu yapılan yeni ortaöğretim modelinde zorunlu ve seçmeli dersler netleşti.

Liselerde 2 Ders Zorunlu ve Diğer Dersler Seçmeli Olacak
20 Mayıs 2019 - 10:20

Yeni ortaöğretim modeli ile uygulanmaya başlanacak olan sistemde ders sayılarının azaltılması öngörülürken, toplam ders saati sayısı da azaltılacak. 2020 yılıyla beraber aşamalı bir şekilde uygulanacak olan yeni orta öğretim sisteminde Beden Eğitimi ve Spor, Müzik, Sağlık Bilgisi, Görsel Sanatlar ve Trafik Kültürü ortak dersler arasından çıkarıldı.

Tüm sınıfları kapsayacak şekilde ortak dersler Türk Dili ve Edebiyatı ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi oldu. Ayrıca Biyoloji, Fizik ve Kimya dersleri yerine Doğa Bilimleri Deneyimi, Doğada Enerji ve Enerji Dönüşümleri dersleri gelirken, Tarih ve Coğrafya yerine ise Sosyal Bilimler Deneyimi ile Sosyal Bilim Çalışmaları dersi geldi.

Ortak Dersler Belli Oldu

9. sınıfta ortak dersler Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Matematik Uygulamaları 1, Yabancı Dil 1, Sosyal Bilimler Deneyimi ve Doğa Bilimleri Deneyimi dersleri oldu. 10 ve 11. sınıflardaki ortak dersler Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Bilgi Kuramı ve Uygulamaları olarak sıralandı. 12. sınıf ortak dersleri ise; Türk Dili ve Edebiyatı, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olarak belirlendi.

Ders Gruplarından 1 Ders Seçmek Zorunlu

Ortak derslerin yanı sıra öğrenciler 10, 11 ve 12. sınıflarda Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Yabancı Dil gruplarından bir dersi seçmek zorunda olacak. Ayrıca öğrenciler kendi kişisel ders programını oluşturabilecekler. Öğrencilere ders seçme ve kariyer planlama konusunda yardımcı olması için liselerde rehberlik sistemi daha etkin bir şekilde kullanılacak.

Bu haber 1046 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort