Lise öğrencilerinin hayalleri yurtdışında gerçek oluyor

Çoğumuz lisede hayalini kurduğumuz mesleği şimdi yapmıyoruz. Ancak günümüz gençleri eski kuşaklara oranla azımsanmayacak derecede şanslı. Lise öğrencileri artık hayal kuruyor, yurtdışı eğitimi alıp hayallerini gerçekleştiriyor. Türkiye’de binlerce insan hem kariyer hem de eğitim amaçlı yurtdışı eğitimlerini tercih ediyor. Ancak bilinenin aksine yurtdışı eğitimlerini sadece üniversite öğrencileri için değil lise öğrencileri için de oldukça iyi bir seçenek.

Lise öğrencilerinin hayalleri yurtdışında gerçek oluyor
19 Şubat 2019 - 16:28

Günümüz gençleri, hayallerini gerçekleştirmek adına kendilerini hummalı bir yarışın içerisinde buluyor. Kimisi hedeflerini kendi ülkesine göre ayarlıyor, kimisi de gözünü Türkiye sınırları dışına dikiyor. Yaş ne kadar gençse hayaller aslında bir o kadarda büyük oluyor. Liseliler vakit nakittir deyip yurtdışı eğitimi fırsatlarını araştırmak adına bir araya geldi. Yüzlerce öğrenci, Endless Abroad'ın düzenlendiği Uluslararası Lise Organizasyonu’nunda (International High Schools Organization), 10 farklı ülkeden 70’den fazla eğitim danışmanı ile bir araya gelerek, gelecek planlarını masaya yatırdı.
Etkinlikte ABD, Kanada, İngiltere, İrlanda ve Avrupa'dan gelen eğitimi danışmanları, lise öğrencilerinin ve velilerinin sorularını yanıtlayarak yurtdışında lise okumanın faydalarını anlattı.
Yurtdışı eğitimini göz ardı etmeyin
Etkinlik hakkında bilgi veren Endless Abroad Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı'nın Kurucusu ve Genel Müdürü Gökmen Özdemir, ''Lise öğrencilerimiz, özellikle İngiltere, Amerika, Kanada, İrlanda, İtalya, İspanya gibi ülkelerin içinde bulunan liselerin resmi temsilcileri bu organizasyonda bir araya gelme fırsatı yakaladı. Öğrenciler ve aileler, bizim tercüme yardımımızla birlikte burada temsilcilerle temas kurabiliyorlar. Burada öğrenci ve velilere söylemek istediğimiz en önemli nokta; yurtdışındaki fırsatların net olarak masanın üzerine konulabilmesi, bütün imkanlar, avantajlar hatta dezavantajların ne olduğunu bilindikten sonra  tercihlerini yapmalarıdır.
''Yurtdışında eğitim, vakitten kazandırıyor”
Özdemir sözlerine şöyle devam etti: ''Veliler, öğrencilerin yurtdışındaki imkanlarını doğru şekilde bilmiyorsa sadece Türkiye'deki seçeneklerle ilgilenip bunların arasından tercih yapmak zorunda kalıyorlar. Sadece Türkiye özelinde değil, aynı zaman yurtdışı eğitimini de net olarak biliyor pozisyonda olmasını istiyoruz. Bu noktada da tercihin daha doğru şekilde yapılabileceğine inanıyoruz. Örneğin; ABD'deki bir lisede, üniversite eğitimiyle birleştirilmiş body modeliyle 2 yılda lise eğitimi tamamlanırken, aynı zamanda üniversitenin de 1'inci ve 2'inci sınıfını tamamlanmış sayılıyor. Haliyle üniversitenin 3 ve 4 yılını tamamlayarak toplamda lise eğitimini 2 yılda, 2 yılda ise üniversite eğitimi olarak toplamda 4 yılda bitirebilme imkanı oluyor. Türkiye'de toplamda 8 yıl içinde alabilecek bir eğitimi, ABD'de 4 yılda tamamlayabilecek olması onlar için hem zamandan hem de fiyat açısından inanılmaz avantaj sağlıyor.

Bu haber 1882 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort