Lise Öğrencileri Dersleri Üniversiteden Alabilecek

  Ankara’da üniversiteler kapılarını lise öğrencilerine açıyor¸fen, sosyal bilimler ve teknoloji dersleri şehirdeki üniversitelerden alınabilecek.

Lise Öğrencileri Dersleri Üniversiteden Alabilecek
07 Şubat 2020 - 14:02


  Ankara’da üniversiteler kapılarını lise öğrencilerine açıyor¸fen, sosyal bilimler ve teknoloji dersleri şehirdeki üniversitelerden alınabilecek.
  Ankara’da eğitim faaliyetinde bulunan 22 özel eğitim kurumu Ankara Eğitim Platformu çatısı altında toplandı. Platform Ankara Eğitimin Başkenti’dir teması ile gerçekleştirildi. Bu tema ile platform ve üniversite rektörleri bir araya geldi. Platform başkanı Mirkan Aydın, eğitim sektörünün standartlarını yükseltmek ve eğitim kalitesini dünya okulları ile aynı seviyeye taşıma amacı için çalıştıklarını belirtti.
Matematik Ve Fen Dersleri Üniversitelerden Alınabilecek
  Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Aydın, özel okullar olarak öğretmenlere yönelik yüksek lisans sertifikalı eğitim gibi konuları ele aldıklarını belirtti. Bu platforma üye olan okulların lise öğrencileri üniversitelerden ders alacak. Okullarda eğitim gören lise öğrencileri matematik, fen bilimleri, soysa bilimler ve teknoloji derslerini üniversiteden alabilecek. Aydın bu çalışma ile öğrencilerin lise çağındayken üniversite deneyimi yaşadıklarını paylaştı.
   Rektörlerin kapılarının öğretmen ve öğrencilere açık olduğunu belirten Aydın, mutabakat kararının bu toplantıda alındığını ifade etti. Alınan karar ile öğrencilere ve öğretmenlere önemli bir fırsat sağlandığını ifade eden Aydın, öğretmenlerin yüksek lisans edinme ya da sertifika alma konusunda üniversitelerden destek alabileceklerini belirtti.
    Platform ve üniversiteler arasında gerçekleştirilen toplantıda platform üyesi 22 okul yer aldı. Platformda ayrıca okul temsilcilerinin yanı sıra Bilkent Üniversitesi rektörü Abdullah Atalar, Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan ibiş,  Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Mehmet Barca, Çankaya üniversitesi Rektörü Can Çoğun yer aldı. Bu isimlerin yanı sıra Başkent Üniversitesi Rektörü Ali Haberal, OSTİM Teknik üniversitesi Rektörü Murat Yülek, Atılım Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi Yaman Zaim, TED Üniversitesi Rektör Yardımcısı Levend Parnas da yer aldı. Katılımcılar toplantıda görüşlerini ve düşüncelerini paylaştı. Toplantı sonunda bu karara varıldı.
 

Bu haber 330 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort