Lise 1'de Sınıfta Kalan Öğrenciler İçin Yeni Yöntem

Milli Eğitim Bakanlığı, 9’uncu sınıfta başarılı olamayıp sınıf tekrarı yapmak zorunda olan öğrencilere isteğe bağlı mesleki eğitimlere yönlenmesine yönelik bir çalışma başlattı.

Lise 1'de Sınıfta Kalan Öğrenciler İçin Yeni Yöntem
27 Eylül 2019 - 07:54

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu yaptığı açıklamada, bu merkezlere giden öğrencilerin diploma sahibi olup lise mezunlarının haklarından yararlanabileceğini ifade etti. 2019-2020 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulamaya konulduğunu da belirtti.

9’uncu sınıfta sınıf tekrarı yapmak zorunda olan öğrenciye gerekli rehberlik çalışması yapılacak ve öğrencilerin mesleki eğitim merkezleri hakkında yeterli bilgiye sahip olması sağlanacak. Ayrıca öğrencilere işletme bulunması konusunda da yardımcı olunacak. Merkezlerin tanıtımı konusunda görsel medya kuruluşları, meslek odaları, belediyeler ve sivil toplum örgütlerinin destekleri alınacak.

Kemal Varın Numanoğlu ayrıca konuşmalarında şunları belirtti:

‘’ Mesleki Eğitim Merkezlerinden mezun olan öğrenciler ustalık ve kalfalık belgesi ile mezun oluyordu. Yeni yapılan düzenleme ile fark dersleri veren öğrenciler lise diploması alabilecek. Öğrencilerin çoğu diploma alamadıkları için bu merkezleri tercih etmiyordu. Sınıf tekrarı yapan, akademik başarısı düşük öğrenciler bu merkezlere gidebilirler. Hem işletme becerilerini geliştirir hem de diploma sahibi olurlar. Ayrıca lise mezunlarının haklarından yararlanabilirler. Bu merkezlerin tanıtımı ile fark derslerini vererek meslek sahibi olabilecekleri bir seçenek sunuyoruz. Hatta öğrenciler buradan mezun olduktan sonra üniversite sınavına bile girebilirler.

Bu haber 600 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort