İSTANBUL Libya ve Avrupalı yetkililer, düzensiz göçün engellenmesi ve insan hakları konularında iş birliğini görüştü.

Avrupa Birliği'nin (AB) Sahel Özel Temsilcisi Emanuela Del Re, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Libya Sosyal İşler Bakanı Wafaa Abu Bakr Muhammad Al-Kilani ile görüştüklerini açıkladı.

Libyalı Bakan ile düzensiz göç, insani yardım ve kadın hakları konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Del Re, "Avrupa Birliği'nin göç konusunda Libya ile iş birliğini güçlendirme taahhüdünde bulunduğunu" ifade etti.

Libya resmi ajansı LANA'nın haberine göre ise Başkanlık Konseyi Başkan Yardımcısı Musa el-Kuni ve Libya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed El-Haddad da AB yetkilisi Del Re ile bir toplantı yaptı.

AB'nin Sahra ülkeleriyle iş birliği ve koordinasyonu konularının ele alındığı toplantıda, Kuni, "sınır güvenliğiyle ilgili sorunların çözülmesi için sorumluluğun paylaşılması gerektiğine" dikkati çekti.

Güney Kıbrıs'ta Özel okul öğretmeni tarafından sınav konuları sızdırıldı Güney Kıbrıs'ta Özel okul öğretmeni tarafından sınav konuları sızdırıldı

Libya'nın Nijer ve ad ile uzun bir sınırı paylaştığını hatırlatan Kuni, bölgede istikrarın sağlanabilmesi için bu ülkelerle iş birliği gerektiğini vurguladı.