LGS Tercihleri Bugün Başladı

LGS kapsamındaki tercih başvuruları bugün başladı ve 12 Temmuz 2019 tarihine kadar devam edecek.

LGS Tercihleri Bugün Başladı
01 Temmuz 2019 - 09:06

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Liselere Geçiş Sistemi kapsamında 1 Haziran 2019 tarihinde düzenlenen merkezi sınav sonuçları 24 Haziran 2019 tarihinde açıklanmıştı. LGS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu'nda belirtildiği üzere okul tercihleri bugün başladı ve 12 Temmuz 2019 saat 17:00'a kadar sürecek.

MEB, bu sene ilk kez öğrencilerin tercihlerini belirlerken rehberlik etmesi için tercih robotu hazırladı. Bu robot sayesinde öğrencilerin istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında ülke genelinde ve il düzeyinde okul listeleri ile okullarla ilgili ayrıntıları öğrenebilmesi mümkün.

Ortaokul müdürlükleri elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin 2 nüsha çıktısını aldıktan sonra veliye imzalatacak ve bir nüshasını okulda saklayıp diğer nüshasını ise veliye verecek. Yerel yerleştirme ile öğrenci kabul eden okullar ekranından tercih yapılabilecek. Öğrenciler aynı okul türünden en fazla 3 okul ve toplamda da en fazla 5 okul tercih edebilecek.

MEB tarafından yayınlanan takvime göre özel ortaöğretim kurumları ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okulların işlemleri ve kayıtları da 12 Temmuz 2019 tarihinde sona erecek. Yerleştirme sonuçları ise 22 Temmuz 2019 tarihinde “http://www.meb.gov.tr” ve “https://eokul.meb.gov.tr” sitelerinden açıklanacak.

Bu haber 490 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort