LGS Soruları Zorlaşacak

LGS’ye girecek aday sayıları bu yıl 500 bin artacak. Bunun nedeni de 2012 yılında 6 yaşındaki öğrencilerin okula başlaması. Sınavın eleyiciliğini arttırmak amacı ile soruların zorlaştırılması bekleniyor.

LGS Soruları Zorlaşacak
10 Ekim 2019 - 04:03

2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında hayatımıza giren 4+4+4 sistemi ile birlikte 66 aylık okula başlayanlar bu yıl 8. sınıfa gidiyor. Yani 2020 yılında liseye başlayacak öğrenci sayısı geçen yıldan 500 bin daha fazla olacak.

2020 Liselere Giriş Sınavı’na bu yıl yaklaşık 1 milyon 700 bin öğrencinin katılması bekleniyor. Sınava girecek öğrencinin çok olması sebebi ile sınav sorularının da geçen yıllardan daha zor olması bekleniyor. Yani bu sene sınava girecek öğrencilerin daha sıkı hazırlık yapmaları gerekiyor. Uzmanlar bu konuda, ‘’Çalışmalarınız rastgele değil belirli bir çalışma programına göre olmalıdır. Ne zaman ne çalışacağını bilen öğrenciler panik yaşamaz ve kendilerine olan güvenleri artar’’ dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı konu ile ilgili sıkı bir çalışma yürütüyor. Sınav ile ilgili okul kontenjanlarının artıp artmayacağına dair net bir bilgi yok ancak Bakanlık yetkilileri panik yapılmamasını ve her bölgenin kayıt alanlarının incelendiğini söylüyor.

Öğrencileri bekleyen diğer bir durum da önümüzdeki yıl liselerde yeni bir öğretim programına geçilecek olması. Örnek verecek olursak, Anadolu Liselerinde zorunlu ders sayıları azaltılacak ve seçmeli derslere ağırlık verilecek. Ders sistemine geçilmesi öğrencilerin üniversite ve seçecekleri mesleklere yönelik hedeflerini erken belirlemelerini gerektiriyor. 

Bu haber 752 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort