LGS Sonuçlarına Ne Zaman ve Nasıl İtiraz Edilir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Haziran'da gerçekleştirilen LGS kapsamındaki merkezi sınav sonuçlarına nasıl itiraz edilir?

LGS Sonuçlarına Ne Zaman ve Nasıl İtiraz Edilir?
03 Haziran 2019 - 14:39

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Haziran 2019 tarihinde düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav sonuçları 24 Haziran 2019 tarihinde MEB resmi web sitesinden açıklanacak. Peki, LGS sonuçlarına nasıl itiraz edilecek?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu'nda sınav sonuçlarına itirazlar ile ilgili açıklamalar da yer alıyor. Buna göre sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak olan itirazlar; sınav sonuçlarının Milli Eğitim Bakanlığı internet adresinde yayınlanmasından itibaren en geç 5 iş günü içerisinde “https://eitiraz.meb.gov.tr” internet adresi üzerinden elektronik olarak yapılabilecek.

Elektronik ortamda yapılacak olan itirazların incelenebilmesi için kılavuzda belirtilen bankaların şubelerinden, internet bankacılığından veya bankamatiklerinden, ayrıca tüm bankaların kredi kartları aracılığı ile “https://odeme.meb.gov.tr” adresinden 20 TL yatırılması gerekmektedir.

İtirazlar İle İlgili Önemli Hususlar

Sorulara ve cevap anahtarına yapılacak olan itirazlar; soruların ve cevap anahtarlarının MEB internet adresinde yayımlanmasından itibaren başlayan 10 günlük dava açma süresini de durdurmamaktadır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile birlikte öğrencinin TC kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu veya ATM fişi eklenmemiş, imza ve adres bilgisi olmayan dilekçeler dikkate alınmayacak ve de cevaplandırılacaktır. Faks ve e-posta yoluyla yapılan itirazlar dikkate alınmayacak ve de cevaplandırılmayacaktır.

Bu haber 2685 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort