KYK Burs verirken kimlere öncelik tanır?

Terörle Mücadele Kanunu kapsamında köyleri boşaltılan öğrencilere sağlanmakta olan burs önceliği 29 Ekim 2016 Tarihinde Yayınlanan 676 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Çeşitli ve Son Hükümler Başlığı Altında yer Alan 89. MADDE ile yürürlükten kaldırılmıştır

19 Kasım 2016 - 09:49 - Güncelleme: 19 Kasım 2016 - 18:03

Kyk Burs nedir ?kimler kyk burusu alabilir?,kimler kyk burusndan yararlanamaz?kimler kyk burs başvurusu yapabilir?Kimler kyk burs başvurusu yapamaz?Kyk Burs Başvurusu Yapmak için gerekli sartlar neler?

Bir yüksek öğretim kurumunda eğitim görmeye hak kazanan ve kayıt yaptıran ihtiyaç sahibi öğrencilere ,eğitim hayatı boyunca finansal açıdan azda olsa destek sağlayacak olan kyk bursu tahsis edilmesi çok önemli olup her yıl binlerce öğrenci kyk bursu alabilmek için başvuruda bulunmaktadır.Kyk burs başvurusunda bulunmak her başvuru yapan öğrenciye mutlaka kyk bursu tahsis edilecek anlamına gelmemektedir.

KYK tarafından ,başvuru sahipleri hakkında değişik devlet kurumlarından bilgilerin doğruluğu ve burs alma şartlarına uygunluğu titizlikle konturol edilmektedir.Kyk burs başvurusu yapmak isteyen öğrenciler mutlaka kyk burs başvuru şartlarını dikkatlice okuyup ,başvuru esnasında beyan edilecek bilgilerin tam ve doğru olarak bildirmeleri gerekmektedir. 

Peki KYK Bursu Nedir?

Yüksek öğrenim gören ,başarılı ve ihtiyaç sahibi TC vatandaşı öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/kredi verilmesine ilişkin Kanun hükümlerine göre eğitim hayatları boyunca her ay karşılıksız verilen paradır.

Kimler kyk burs başvurusu yapabilir? Burstan yararlanacak öğrenciler,

Kyk burs başvurusunda bulunmanın öncelikli şartı T.C vatandaşı olmaktır.Bursa;Ön lisans ve Lisans öğrencileri,Açık Öğretim öğrencilerinden yalnızca öncelikli öğrenciler yani; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.

İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler,( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.)
Yüksek Lisans(Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

Vakıf Üniversitesi öğrencileri,LYS sonucunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100’e giren öğrenciler,(öncelikli olarak), Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler,Ülke adına müsabakalara katılan, Milli olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler, İkinci öğretim de okuyan öğrenciler,burstan yararlanabilmektedir.
HATIRLATMA :Burs alan öğrenciye öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrenciye ise burs verilmemektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.
Kimler kyk burs başvurusu yapamaz?Burstan Yararlanamayacak Olan Öğrenciler

Kurumdan burs yada öğrenim kredisi alan öğrenciler,2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler, Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,Yabancı uyruklu öğrenciler, Polis akademisi ile askeri okulda eğtim görem öğrenciler,Eğitimininormal süre içinde tamamlayamayan yani ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler,Hazırlık sınıfında öğrenim gören yüksek lisans öğrencileri, en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler(yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında) ,Başvuru esnasında gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler KYK bursundan yararlanamazlar.


Terörle Mücadele Kanunu kapsamında köyleri boşaltılan öğrencilere sağlanmakta olan burs önceliği 29 Ekim 2016 Tarihinde Yayınlanan 676 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin  Çeşitli ve Son Hükümler Başlığı Altında yer Alan 89. MADDE ile yürürlükten kaldırılmıştır

2016/2017 eğitim-öğretim dönemi için ilk defa burs/kredi başvurusunda bulunup kurumumuza 3713 sayılı terörle mücadele kanunu kapsamında belge gönderen öğrencilerimizin bu belgeleri, ilgili öncelik kaldırıldığı için kabul edilmemiş; öğrenciler, öncelik durumu olmaksızın değerlendirmeye alınmıştır.
Önemli Uyarı
Söz konusu KHK’nın 90. MADDESİ uyarınca hâlihazırda Terörle Mücadele Kanunu kapsamında öncelikli olarak burs almakta olan öğrencilerin burs ödemeleri, mevzuat hükümlerine göre normal eğitim süreleri bitinceye kadar devam edecektir. Bu öğrencilerimizin ayrıca herhangi bir işlem yapmalarına gerek bulunmamaktadır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE FOTOĞRAFLARI
NATİONAL GEOGRAPHİC ARŞİVİNDEN 125 YILLIK TÜRKİYE...
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!
Star yazarı bile 'FETÖ' mağduriyetlerine isyan etti!