KYK Burs ve Kredisi kesilme sebepleri

KYK tarafından verilen burs durumlarda kesilir? KYK öğrenim kredisi iptal edilme sebepleri nelerdir? Haberimizde bu soruların yanıtlarını aradık.Kaynak: KYK burs ve kredisi hangi durumlarda kesilir

22 Kasım 2016 - 10:45 - Güncelleme: 22 Kasım 2016 - 11:28

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından her yıl milyonlarca öğrenciye, öğrenim sürecinde destek olmak amacıyla burs ve kredi veriliyor. Ancak öğrencilere verilen burs ve kredinin de kesilmesi gibi bir ihtimal var. Burs ve kredi alan öğrenciler, aşağıda belirtilen sebeplerle burslarının veya kredilerinin kesilmemesi için dikkatli olmalıdırlar.

KYK'den öğrenim kredisi alan bir öğrencinin kredisinin kesilmemesi için öncelikle öğrenim kurumundan ayrılmaması, çıkarılmaması ya da geçici süreyle uzaklaştırılmaması gerekiyor. Sağlık nedeniyle okula devam edemeyen, kayıt donduran, kesin hükümle mahkumiyetine karar verilenlerin öğrenim kredileri kesilir. Asgari ücret düzeyinde gelirle çalışıyor olmak öğrenim kredisinin kesilmesi için bir sebep değildir.

KYK bursunun kesilme nedenlerinin başında başarısızlık geliyor. Bir eğitim öğretim yılını başarıyla tamamlayamayan olan öğrencilerin bursları kesiliyor. Öğrenim kredisiyle benzer olarak öğrenim kurumundan ayrılan, çıkarılan, uzaklaştırılan öğrencilerin de bursları iptal oluyor. Daha öncesinde asgari ücretle çalışanın bursu iptal olurken son düzenlemeyle beraber böyle bir durum söz konusu olmayacak. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor