Kuyu için robot yapan liseliler gururumuz oldu

Günlerce kuyuda mahsur kaldıktan sonra kurtarılan ve ‘Kuyu’ adı verilen yavru köpek için ‘robotik kol’ geliştiren lise öğrencileri, Stanford Üniversitesi Robotic Laboratuvarı’ndan davet aldı. Gençler “İmkân verildiğinde neler yapılabileceğini gösterdik” dedi.

27 Şubat 2017 - 08:30

İstanbul Beykoz’da içine düştüğü 61 metrelik sondaj kuyusunda 10 gün kurtarılmayı bekleyen kangal yavrusu 15 Şubat’ta kurtarılmıştı. ‘Kuyu’ adı verilen yavru köpek bir anda Türkiye’nin gündemine otururken, Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi FRC Robotik Takımı da onu kurtarmak için ‘robotik kol’ geliştirdi.

Daha sonra sosyal medya hesapları üzerinden ‘Kuyu’ köpek için yaptıkları çalışmaları ve onun kurtarılma görüntülerini paylaşan öğrenciler, Stanford Üniversitesi’nden davet aldı. Stanford Üniversitesi Robotik Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Oussama Khatib, öğrencileri Stanford’a davet etti. Twitter hesabından açıklama yapan liseliler, “Hayatımızın davetini aldık. Stanford’a gidiyoruz, çok ama çok mutluyuz” dedi. 

SIRADA KEDİ KURTARMA KOLU VAR

FRC Robotik İNTEGRA Takımı’nın lideri Anıl Cici şu bilgileri verdi: “Nisan ayında gidip laboratuvarlarını gezeceğiz. Ağaçlarda mahsur kalan kediler için geliştireceğimiz robotik kolla ilgili fikirlerimizi paylaşacağız. ‘Kuyu’ için yaptığı cihazı da geliştirerek 10 adet daha üretip kurtarma ekiplerine vereceğiz.

Türkiye’de gençlere yeterli imkânlar verildiği zaman neler yapabileceklerini bu olay sayesinde göstermiş olduk.kaynak hüriyet

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2 Yeni KHK geliyor !
2 Yeni KHK geliyor !
"Dikkat, Fetö'cülere Af Hazırlığı!"