Kürtçe zorunlu dil oldu, Türkçe yasaklandı...

mehmetciktv.com.tr internet sitesi çok önemli bir gelişmeyi gündeme getirdi. Site, Türk yurdu olan Kerkük'te peşmergeler tarafından Türkçe'nin yasaklandığını ve Kürtçe'nin zorunlu dil olduğunu duyurdu. Sitenin haberi şöyle:

19 Mart 2017 - 15:09 - Güncelleme: 19 Mart 2017 - 15:48

Peşmerge başı Barzani’nin atadığı Kerkük Valisi, kentteki kamu kurumlarında Kürtçe’yi “zorunlu dil” yaptı.
Peşmerge başı Barzani’nin atadığı Kerkük Valisi, kentteki kamu kurumlarında Kürtçe’yi “zorunlu dil” yaptı. Vali ayrıca, kentteki tüm kamu kurum binalarına “Kürt bayrağı çekilmesini” de istedi. Kerkük resmi olarak Bağdat yönetimine bağlı bulunuyor. Ancak Barzani’nin peşmergeleri, 2014 yılında IŞİD’le mücadele bahanesi ile, Kerkük’te yönetime “fiilen” el koymuştu. Kerkük’te Barzani’ye bağlı görev yapan Vali, önceki gün yayınladığı bir genelge ile, kamu kurumlarda resmi yazışmalarda Arapça ve Kürtçe’nin kullanılmasına karar verildiğini, bu iki dil dışında başka dil kullanılmayacağını duyurdu. Kerkük’ün bir Türkmen kenti olmasına rağmen resmi yazışmalarda Türkçenin kullanılmıyacak olması dikkat çekti. Valilik genelgesinde, “Karara uymayan kurumlara idari cezalar uygulanacak” denildi. Kerkük Valisi Necmeddin Kerim ayrıca, İl Meclisi’in kamu kurumlarında sözde Kürdistan bayrağının göndere çekilmesini talep etti. 14 Mart tarihi yazıda, “İl Meclisi’nin, Nevruz Bayramı ve Raperin (Ayaklanma) yıldönümü dolayısıyla Kerkük’teki kamu kurumlarının tamamında Irak bayrağının yanı sıra Kürdistan bayrağının çekilmesine yönelik bir karar vermesi talep edildi” denildi. PAÇAVRA KRİZİ Peşmergebaşı Barzani’nin, Cumhurbaşkanı ve Başbakan’la yapacağı görüşmeler için Türkiye’ye geldiği Atatürk ve Esenboğa Havalimanlarına sözde Kürdistan paçavrası asılması büyük tartışmalar yol açmıştı. Başbakan Binali Yıldırım Peşmerge başı yönetiminin tanındığını bu uygulamanın diğer ülkelerde de uygulandığını ileri sürmüştü.

Kaynak:http://www.mehmetciktv.com.tr/haber/21148/kurtce-zorunlu-dil-oldu-turkce-yasaklandi.html#.WM50zdLyipo
 

ÖĞRETMENLERSİTESİ GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Türkçe
  8 ay önce
  Kaç yüzyıllık kerkükte Türkçe yasak.
 • osman
  8 ay önce
  Çok iyi olmuş,adam ülkemizde bayrak diktirdi,yarın burada da yasaklatır dilimizi.Söylenecek bir şey yok,bunun böyle olmasını Türk Milleti istiyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Atanamayan öğretmenlerden 10 bin atama için KDK hamlesi
Atanamayan öğretmenlerden 10 bin atama için KDK hamlesi
Öğretmenlere Performans Değerlendirme Sistemine Flaş Açıklama
Öğretmenlere Performans Değerlendirme Sistemine Flaş Açıklama