Kurmay Öğretmenlik geliyor !

Bakan Mehmet Şimşek, Orta vadeli programda Öğretmen Akademisi'nden bahsetti. İşte Öğrtemen Akademisi Kurmay Öğretmenler mezun edecek. Peki Kurmay Öğretmen Nedir ?

28 Eylül 2017 - 13:07

Sabah Gazetesi yazarı Şeref Oğuz detayları köşesinde yazdı.

Orta Vadeli Program'ın içinden benim seçip odaklanacağım konu Öğretmen Akademisi olacak. Bakan Mehmet Şimşek'in eğitim kalitesine dair adımlar arasında zikrettiği Öğretmen Akademisi, öğretmenlerimizin niteliklerinin daha da artırılmasını sağlayacak.

Bana göre bu, orta vadeli programdaki en önemli uzun vadeli plandır ve gereklidir. Zira belki de Cumhuriyet tarihimizin en gevşek öğretmen nesline çocuklarımızın istikbali teslim durumdadır.
Peki, nedir bu öğretmen akademisi? Öğretmenleri tekrar meslek içi eğitimden geçirecek bu akademi bir bakıma "kurmay öğretmen" yetiştirecek. Nasıl ki Harp Akademisi harp kurmayı yetiştirir, Polis Akademisi polisi; Öğretmen Akademisi ile de üstün nitelikli, daha donanımlı öğretmen yetiştirilecek.
Bu öneri, daha önce de gündeme gelmiş, ikinci nesil yapısal reformlar çerçevesinde zikredilmesine rağmen 15 Temmuz darbe sürecinde uygulamaya geçememişti. Öğretmenler bu sistemle atandıkları yere gitmeyecek, bulundukları yer neresi ise orada bir okula gidecek, çalışacak ve staj geçirecekler.
Bu dönem bittikten sonra evi neredeyse ya da bitirdiği okul neredeyse orada yeniden okula alınacak, yazın da oluşturulacak Öğretmen Akademisi'nde meslek içi eğitime tabi tutulacak. Ancak dün açıklanan OVP çerçevesinde zikredilen Öğretmen Akademisi modelinde yeni farklı unsurlar olabilir.
Kurmay Öğretmen, benim önerdiğim bir tabir... Gerekçesi, mevcut öğretmen niteliğinin çağın ihtiyaçlarının çok gerisinde kalması... Sadece kamu okulları değil, özeller de pek farklı değil. Özel okul ücretlerine bakınca, sanırsın fiziğe Einstein, matematiğe Cahit Arf, felsefeye Aristo, din dersine Gazali giriyor.
Akıllı tahta olmaz, akıllı öğretmen olur. Teknolojik olmayan sorunu tabletle çözemeyeceğimizi de biliyoruz. Ancak öğretmenlere dair sınav sonuçları, gelecek nesiller için tehlikeyi haykırıyor.
Kamunun öğretmen alımlarında kullandığı sınavda adaylara, okutmaya talip oldukları alana dair 50 soru soruluyor ve sonuç, tabloda... Yorumu size bırakıp diyorum ki, işte, tam da bu yüzden Öğretmen Akademisi ve mezunu Kurmay Öğretmen..

YORUMLAR

 • 8 Yorum
 • MUSTAFA SARICAN
  2 ay önce
  BIRAKIN KURMAYLIĞI, STAJERLİĞİ, ÖĞRETMEN OKULLARI EĞİTİM SİSTEMİNİ VEYA KÖY ENSTİTÜ MODELİNİ GETİRİN,, BAŞKA SİSTEME MODELE GEREK YOK,
 • Öğretmen
  2 ay önce
  Bana gevşek diyen şerefsizdir
 • Fatih
  2 ay önce
  Cumhuriyet tarihinin en gevşek yazarı
 • Gokturk ogretmen
  2 ay önce
  Öğretmen den hesap isteyin ne amacın diye...bu yıl ne nasıl yapacaksın denetleyici...yeter..ozellestirin yeter
 • Mehmet Tatlı
  2 ay önce
  Bide Bu yazar bozuntusu Şeref ( siz ) Oğuz kimdir... sana mı kaldıda yawşak yavşak konuşuyorsun pardon gevşek gevşek...
 • Mehmet tatlı
  2 ay önce
  Öğretmeni öğrenci karşısında veli karşısında itibarsızlaştıranların hiç suçu yok... tecrübeli bilgili donanımlı idarecileri görevden alıp işi bilmeyeni sorumluk almaktan aciz idarecileri getirenlerin hiç suçu yok... vs vs sorun öğretmende değil çözümü sistemde arayın önce... eğitim Birsenli olmayan öğretmenler gerizekalı mıda idareci olamıyor... idareci olanlar çok mu zeki yoksa yalamayı çok sevdikleri için mi idareci yapılıyor... eğitim sizler için şart...
 • xmen
  2 ay önce
  Bi s....r git ya.
 • yakışmıyor
  2 ay önce
  Şeref Oğuz kim oluyor da "cumhuriyet tarihinin en gevşek öğretmen nesli" diyebiliyor. Bir insan nasıl bu kadar gevşek bir ağızla konuşabilir ya.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den serbest bırakılan öğretmen tekrar tutuklandı
FETÖ'den serbest bırakılan öğretmen tekrar tutuklandı
ABD'den flaş Türkiye açıklaması
ABD'den flaş Türkiye açıklaması