Kurban Bayramı tatilinin süresi belli oldu! Resmi açıklama geldi

Son dakika… Kurban Bayramı tatilinin süresi belli oldu! Resmi açıklama geldi. Tatil 10 gün oldu mu...

15 Ağustos 2017 - 18:28

Milyonlarca vatandaşın beklediği haber geldi. Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olurken emekli maaşları da bayram öncesi ödenecek. Kara Yolları ve Genel Müdürlüğü'nün denetimde olan oto yollar da bayram tatili süresince ücretsiz olacak.
Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağı yönündeki belirsizlik son buldu. Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamaların ardından gözlerin çevrildiği Bakanlar Kurulu toplantısında, Kurban Bayramı tatilinin 10 gün olması kararlaştırıldı. Toplantı sonrası resmi açıklamayı Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ yaptı.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ,  “Kurban Bayramı tatili 10 gün olarak kararlaştırılmıştır” dedi.
Bozdağ’ın açıklamasına göre emekli maaşları bayram öncesi ödenecek.
Kara Yolları ve Genel Müdürlüğü’nün denetimde olan oto yollar bayram tatili süresince ücretsiz olacak.
Alınan kararla 28-29 Ağustos Pazartesi ve Salı günleri ile 31 Ağustos Arife günü tam gün tatil ilan edildi. Buna göre Kurban Bayramı tatili 26 Ağustos Cumartesi günü başlayacak ve 4 Eylül Pazartesi günü son bulacak. Çalışanlar 5 Eylül Salı günü işbaşı yapacak. Böylece yaz mevsiminin son döneminde vatandaşlara uzun bir tatil fırsatı doğdu.
TURİZMCİLER KARARDAN MEMNUN
Turizmciler geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamalarda bayram tatilinin 10 gün olması yönündeki taleplerini sık sık dile getirmişti. Alınan bu kararın ardından çok sayıda turistin sahil bölgelerine akın etmesi bekleniyor. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada bayram tatilinin 10 gün olması halinde 1 milyon kişinin tatile çıkacağını ve buna bağlı olarak 1 milyar TL gelir elde etmeyi beklediklerini dile getirmişti.
İHRACATÇILAR UZUN TATİL İSTEMİYORDU
Turizcilerin aksine ihralatçılar, uzun tatilin işlerini olumsuz etkileyeceğini düşünüyor.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise bayram tatili hakkında yaptığı açıklamada, “Türkiye'nin tatilden çok üretmeye ihtiyacı var. Ancak alınan karara saygı duyarız” ifadelerini kullanmıştı.
Konuyla ilgili olarak Sozcu.com.tr’ye konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, ”Tatillerin uzun olması her şeyi etkiler. Hem yurtiçi hem yurtdışı ticaret duruyor. Turizmciler de haklı tabi. Onlarda bu son fırsatı değerlendirmek istiyorlar. Tatil kararının iki tarafı da dengeleyecek şekilde verilmesi gerekir” açıklamasında bulunmuştu.
Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Dalgakıran ise, tatilin 10 güne çıkarılmasının ihracatı olumsuz etkileyeceğini söylemişti. Dalgakıran, “Fazladan her tatil bizi olumsuz etkiler. Türkiye olarak tatilin aksine daha fazla çalışmaya, daha fazla üretmeye ihtiyacımız var.” ifadelerini kullanmıştı.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • semra
  3 ay önce
  özel sektörde de 10 gün diye birşey ağızdan çıkmadıkça bize bayram filan olmaz, ve daha kimbilir kaç kişiye.Size iyi tatiller kamu mamülleri
 • Al Pacino
  3 ay önce
  bayram tatili 10 gün oldu ancak il dışı atamalar için ilişik kesme 5 eylül olarak yayınlanmıştı.bu tarihte bir değişiklik söz konusu olur mu?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
24 Kasım'da öğretmenlere ikramiye verilecek mi?
24 Kasım'da öğretmenlere ikramiye verilecek mi?
Öğretmenlere Yönelik Büyük operasyon!
Öğretmenlere Yönelik Büyük operasyon!