ANKARA (AA) - Malezya'da Kuala Lumpur Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) düzenlediği Türkçe eğitimini tamamlayan 49 Malezyalı askere törenle sertifikaları takdim edildi.

Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, A1 seviyesindeki Türkçe eğitimine katılan 49 Malezya Silahlı Kuvvetleri personeli için sertifika töreni düzenlendi.

Kuala Lumpur YEE'deki törene Malezya Silahlı Kuvvetleri Savunma Eğitim Dairesi Genel Direktörü Tuğgeneral Hacah Fazila Binti Hacı Abdullah, Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçisi Emir Salim Yüksel, Kuala Lumpur YEE Müdürü Ömer Altun ve eğitimlerini tamamlayan askerler katıldı.

Törende konuşan Tuğgeneral Abdullah, kendisinin de katıldığı Türkçe eğitimi için Türkiye'nin Kuala Lumpur Büyükelçiliği ve Kuala Lumpur YEE'ye şükranlarını dile getirdi.

Daha önce Türkiye'ye gittiğini ve Genelkurmay Başkanlığını ziyaret ettiğini söyleyen Abdullah, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ne kadar büyük ve etkin olduğunu bizzat görme fırsatı elde ettiğini belirtti.

Sertifikalarını alan öğrencilerin Türkçe eğitimlerini sürdürmelerini ümit ettiğini dile getiren Abdullah, Malezya ile Türkiye'nin milli savunma üniversiteleri arasında niyet bildirgesi imzalanmasını ve bu sayede öğrenci değişimi yapılmasını hedeflediklerini kaydetti.

Tuğgeneral Abdullah, Malezya Silahlı Kuvvetlerinin Türk Silahlı Kuvvetleri ile birkaç proje üzerinde çalıştığını belirterek, "Malezya'da pek çok Türk öğrenci bulunuyor. Silahlı Kuvvetlerde de Türk Silahlı Kuvvetlerinden öğrenciler görmek istiyoruz çünkü Türkiye'yi, Genelkurmay Başkanlığını ziyaret ettim ve çok etkilendim. İki ülke arasındaki bu işbirliğinin sürmesini temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

Tayvan'ın eski lideri Ma, kritik dönemde Çin'i ziyaret ediyor Tayvan'ın eski lideri Ma, kritik dönemde Çin'i ziyaret ediyor

Büyükelçi Yüksel de iki dost ve kardeş ülke Türkiye ile Malezya arasındaki yakın bağların Türkçe dersleri vesilesiyle güçlenmeye devam ettiğini belirtti.

Malezya Savunma Bakanı Mohamad Hasan'a iki hafta önce son derece verimli bir ziyaret gerçekleştirdiğini anlatan Yüksel, görüşmede iki ülke arasındaki askeri ve savunma sanayisi ilişkilerini ele aldıklarını kaydetti.

Yüksel, Savunma Bakanı Hasan’ın gelecek hafta Türkiye'ye gelerek Adıyaman'daki Malezya Sahra Hastanesi'ni ziyaret edeceğini ve mevkidaşı Hulusi Akar ile bir araya geleceğini, bunun savunma sanayisi alanında iki bakanlık arasındaki ilk yüz yüze görüşme olacağına dikkati çekti.

- "Türkçeye ilginin her geçen gün arttığını görmek bizi ayrıca motive ediyor"

Kuala Lumpur YEE Müdürü Altun da Malezya Savunma Bakanlığı Eğitim Dairesi işbirliği ile verdikleri Türkçe derslerinin A1 kurunu başarılı şekilde tamamlamanın heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Altun, "Enstitü olarak Yunus Emre'nin 'Gelin Tanış Olalım' şiarı ile çıkmış olduğumuz yolda yeni gönüllere dokunmak, güzel Türkçemiz ile yeni bağlar kurmak için gayret ediyoruz. Türkçeye ilginin her geçen gün arttığını görmek bizi ayrıca motive ediyor." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Büyükelçi Yüksel, eğitimlerini tamamlayanlara sertifikalarını verdi.