KPSS puanı ile kim kaç puanla nereyi tercih etti ?

İçişleri Bakanlığı'nın sözleşmeli büro personeli alımı için başvuru sürecinde sona gelinirken, siz değerli ziyaretçilerimizle dün tavan ve taban puan tahminlerimizi paylaşmıştık. Peki kim kaç KPSS puanıyla nereyi tercih etti?

22 Mayıs 2017 - 15:58

İçişleri Bakanlığı 1545 Personel Alımı Adaylar Kaç Puanla Nereyi Tercih Etti?   İçişleri Bakanlığı'nın sözleşmeli büro personeli alımı için başvuru sürecinde sona gelinirken, siz değerli ziyaretçilerimizle dün tavan ve taban puan tahminlerimizi paylaşmıştık.

İlgili alımlarda taban puanın 70'in altına düşmeyeceğini düşünüyoruz. Sizlerin yorumları da bu yönde.  İçişleri Bakanlığı 1545 Personel Alacak! Taban ve Tavan Puanlar Nasıl Olur?

 KPSS puanlarıyla İçişleri Bakanlığı'nın taşra teşkilatı, Valilikler, Kaymakamlıklar, İl ve İlçe Nüfus birimlerine sözleşmeli personel alımı için başvuru süreci yarın sona eriyor. 2016 KPSS'ye giren milyonlarca aday merkezi atamalarda umduğunu bulamamış, sözleşmeli personel alımlarına yönelmişti. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün 1500 personel alımı için uzun süredir bekleyen büyük bir kitle de bulunuyor.

Hal böyle olunca KPSS taban puanlarının oldukça yüksek olması bekleniyor. Tercih yapılabilen il ve ilçelere göre en düşük puanın 70'in üzerinde olması ihtimali yüzde 90'dan daha fazla bize göre, zira atanamayan adayların bir çoğu 'artık devlet kapısı olsunda ne olursa olsun' düşüncesinde. Bunda kadrolu alımların oldukça az olması, diğer bakanlıkların personel alımlarını kısıtlı tutması ve KPSS'nin eski niteliğini yavaş yavaş yitirmesi nedenler arasında gösterilebilir.

 Maaşın az olması da tercih yapan aday sayısında düşüş göstermeyecek, aksine az önce de belirttiğimiz gibi kamuya atanmak adaylar tarafından 'işsiz kalmaktan iyidir' olarak görülüyor. Bu yüzden bize göre taban puanlar oldukça yüksek olacaktır.

90-95 ile atanan adayları gördüğümüz de de şaşırmayacağız, zira bilindiği gibi geçtiğimiz bazı atamalarda hizmetli pozisyonları için bile bu puanlardaki adaylar tercih hakkını kullanmış ve atanmışlardı.  Başvuru işlemleri icisleri.gov.tr adresi üzerinden devam ediyor.

Başvuru şartları ve diğer detaylara ilgili internet sitesi üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Başvurular İçişleri Bakanlığı'nın icisleri.gov.tr adresi üzerinden yapılıyor. Başvuru süreci bugün sona erecek.mebpersonel özelhaber

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
FETÖ'den tutuklu öğretmenden ilginç savunma geldi
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular
İstanbul'da skandal olay: Yine serviste unuttular