KPSS Geçerlilik Süresi Değişecek Mi?

KPSS Geçerlilik Süresi Değişecek Mi?
15 Kasım 2019 - 16:48 - Güncelleme: 17 Kasım 2019 - 15:41

Kamu personeli olmak isteyen binlerce adayın girdiği KPSS geçerlilik süresinin düşürüldüğü açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığı sınavın geçerlilik süresini 2018 yılında 2 yıla çıkarmıştı. Bakanlık son olarak Resmi Gazete’de yayınlanan duyuru ile sınavı 1 yıl geçerli kıldı.

2020 Yılında KPSS Kaç Yıl Geçerli olacak?
Son olarak 2018 yılında Kamu PERSONELİ Seçme Sınavı için değişiklik yapılmıştı. Bu düzenleme ile söz konusu sınav geçerliliği 2 yıl devam etmekteydi. Fakat milli Eğitim Bakanlığı 2020 yılı için de bir takım değişiklikler yaptı. KPSS için yapılan bu değişikliğe göre sınav geçerlik süresi 1 yıl olacak. Sınav konusunda yapılan bu değişiklik Resmi Gazete’de yayınlandı.

Binlerce Kişi Tarafından Araştırıldı
ÖSYM tarafından yapılan KPSS Kamu kuruluşunda görev alacak personelleri seçiyor. Bu personelin belirlenmesi için yapılacak sınavda binlerce kişi yarışıyor. Sınav ile ilgili yapılan yeni değişiklik de binlerce kişi tarafından merak edildi. Binlerce kişi internet üzerinden sınav geçerlilik süresini araştırdı. Zaten bir sınav için yüksek harçlar yatıran adaylar bu durumu hoş karşılamadı. Bundan sonra her yıl sınava girmek sorunda kalacak olan öğretmen adayları her yıl ayrı harç yatıracak. 2 yıl boyunca geçerli olan sınav sonuçları, aynı atama döneminde eşit koşulların bulunmamasından dolayı sorun olmuştu. 7 kasım 2019 tarihli Resmi gazete yayını ile bu sorun ortadan kalktı.

Bu haber 1302 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum