KPSS'de tam puan alsanız bile atanmak kesin değil

Milyonlarca lisans, önlisans ve ortaöğretim adayı başta olmak üzere tüm sendikalar, sivil toplum kuruluşları mülakat sistemi ile kamuya personel alınmasına karşı olmasına rağmen inatla memur alımlarında mülakat KPSS'nin önüne geçti! Kaynak: KPSS'de Birinci Olanların Bile Kamuya Memur Olarak Atanması Kesin Değil!

17 Mart 2017 - 17:09

Kamuya memur alımlarında getirilen sözlü sınavların yaygınlaştırılması ile Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sadece başvurularda etkisini gösteriyor. Ardından mülakat puanı ile KPSS birleştirildiğinde 100 de alsanız mülakatta alınan puan yazılı puanın etkisini düşürüyor.

My memur olarak sizlerden gelen talepler doğrultusunda mülakat sisteminin yanlışlıklarını sürekli ele almaktayız. Sadece biz değil tüm sendikalar, milyonlarca mezun bu sisteme karşı ama nedense halen ısrarla mülakat sisteminde liyakatten bahsediliyor. Maalesef mülakatın olduğu yerde liyakat olmaz.

Örneği öğretmen alımlarında KPSS’den 50 puanı geçen her aday başvuru yapabiliyor. Öğretmen olarak atanmak için tüm branşlarda KPSS’den 50 puan alıp atanmak mümkün olmamakta. Her ne kadar son alımlarda 50 puan ile atanan olmasa da KPSS’den 60’lı 70’li puanlar alarak atananlar bulunuyor. KPSS’den 97 puan alanın yerine 67 puan alan adaylar maalesef var!

KPSS’de yüksek puan almanız artık bir önemi yok. Ön başvuruda alım yapılacak aday sayısının belli oranda katı kadar aday çağrılıyor. Bu sayının içine giren her adayın atanma şansı aynı. 100 puan alan da 60 puan alan da mülakat puan ortalamasına göre atanmakta ve bu KPSS puanının etkisini azaltmasına ve liyakatin uygulanmamasına yol açıyor.
Maalesef herkes bu sisteme karşı ama bir türlü vazgeçilmiyor. Bilakis etkisini görevde yükselme sınavlarında dahi gösteriyor. KPSS sınavında 100 puan alan bir adayla 60 puan alan bir aday aynı başarıya sahip midir? Cevabı net olan bu soruyu maalesef kurumlar göz ardı ediyor. KPSS puan üstünlüğüne göre kimsenin hakkı yenmeden alımlar gerçekleştirileceği yerde mülakat puanı ile başarı sıfırlanabiliyor.

İdarelerden ve kurumlardan bu yönde tepkiler gelmesini bekliyoruz. Toplumun hemen hemen her kesimi, mezunlar, sendikalar bu sisteme karşı ama bir türlü sıfırlanamıyor. Umarız ilerleyen süreçlerde mülakat sisteminin yanlışlığı görülür ve mülakatın sadece güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olduğu anlaşılır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması son derece önemli ve gerekli bir çalışmadır. Bu kapsamda liyakatten uzak mülakat sisteminin acilen kaldırılması şarttır. Mülakat adayın kamu güvenliğini sağlayacak kriterler doğrultusunda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kapsamında yapılması sağlanmalıdır.
Kaynak: MYMEMUR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
FETÖ'den 79 eski öğretmene gözaltı kararı verildi
2 yeni KHK daha geliyor
2 yeni KHK daha geliyor