BUSAN - Güney Kore’de iş ve yatırım ortamının tanıtıldığı "Kore Yatırım Zirvesi 2023"te uluslararası yeni işbirliklerinin temelleri atıldı.

Güney Kore'nin Busan kentinde düzenlenen "Kore Yatırım Zirvesi 2023" sona erdi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Jang Youngjin'in basın toplantısıyla tanıtımını yaptığı zirve, Başbakan Han Duck-soo'nun katılımıyla kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Uluslararası Göç Örgütü: 2090'a kadar 2,8 milyar kişi sıcak hava dalgalarına maruz kalabilir Uluslararası Göç Örgütü: 2090'a kadar 2,8 milyar kişi sıcak hava dalgalarına maruz kalabilir

Koreli girişimcilerin ve yerel hükümetlerce teknoloji, medikal, otomotiv ve enerji alanlarında desteklenen son projelerin sergilendiği zirve kapsamında çok sayıda yerli ve yabancı firma ikili görüşmeler gerçekleştirerek iş olanaklarını değerlendirdi.

Toplamda 120 uluslararası işbirliği ve 330 yerel firmanın katılım gösterdiği zirvede, elektrikli araçlar için batarya, teknoloji üreten firmalar dahil üniversiteler, start-up'lar ve yerel hükümetlerin stantları da yer aldı.

Zirve kapsamında Güney Kore'nin ileri teknoloji sektörlerine B. Grimm Power, Ocean Winds, Hines, Renault Group ve TOK firmaları tarafından yapılacak toplamda 940 milyon dolarlık yatırım dahil çeşitli anlaşmalar imzalandı.

- Dünya fuarı için destek çağrısı

Zirvede, Avrasya kıtası ile Pasifik Okyanusu'nu birbirine bağlayan bir deniz şehri olan Busan'ın "Dünya Fuarı 2030" adaylığı için de ülkelerden destek istendi.

"Busan Hazır" sloganı ile Dünya Fuarı 2030'u kazanmak için çalışmalar sürdürülürken başlatılan altyapı çalışmaları basın mensuplarına yerinde gösterildi. Kore Yatırım Ajansı yetkilileri, yol haritalarına ilişkin bilgi verdi.

Teknoloji, doğa, sürdürülebilirlik kavramlarını ön planda tutarak çalışmalarına yön veren hükümet, fuar kapsamında metro, otel, opera binası gibi projeleri hayata geçirecek.

Kore hükümeti, diğer fuarlardan farklı olarak seçilmeleri halinde gelişmekte olan ülkelere, kültürlerini ve ülkelerini daha iyi tanıtabilmeleri için yer tahsisini ücretsiz sağlayacak.

Güney Kore, söz konusu fuar için İtalya ve Suudi Arabistan ile yarışıyor. Nihai karar ay sonuna kadar açıklanacak.