Koncuk'tan maaş zammı açıklaması

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) 2017 yılı Kasım ayı toplantısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Reşat Moralı toplantı salonunda yapıldı. KPDK toplantısında Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türkiye Kamu-Sen Genel Toplu Sözleşme Sekreteri Necati Alsancak katıldı.

Koncuk'tan maaş zammı açıklaması
29 Kasım 2017 - 11:07

KONCUK: TOPLU SÖZLEŞMEDE ALINAN ZAM ORTADA, ŞU ANKİ ENFLASYON DA ORTADA

Toplu sözleşme imzalandı, 2018’de, yüzde 4+3,5 alacağız. Şu an yüzde 11,90 enflasyon oranı. 2 kere 2 kaç eder, alırken mi, satarken mi? diye sormuşlar ya, Bizde soralım “alırken mi, satarken mi?” diye. Enflasyon yüzde 11,90 diye, 2018’de Maliye Bakanlığı yeniden değerleme oranını yüzde 14, 47 yapıyor. Enflasyon yüzde 11,90 diye Memur ve emeklinin zammını niye gerçekleşen enflasyon üzerinden değerlendirmiyoruz?Alırken başka bir Maliye Bakanlığı anlayışı var satarken başka bir anlayış var. Önümüzde 2 ay daha var, enflasyonun ne çıkacağını bilmiyoruz, daha da artabilir. bu kabul edilemez. Altın, dolar uçmuş memur ve emekliye dönüp bakan yok. Vergi alırken de dar ve sabit gelirlinin kafasına kafasına vurarak alıyoruz ama verirken kaşık ucuyla veriyoruz. Bu doğru bir yöntem değildir. 

Vergi dilimi meselesinde ne. yapılacak? Kalıcı bir çözüm bulmamız lazım. Yüzde 15’lik dilimin ciddi problemler yarattığını biliyoruz. Toplu sözleşmede tekliflerimiz var, bu problemi çözecek bir yöntemi mutlaka bulmak lazım. Ben gelirimden olmam diyen, direnen bir Maliye Bakanlığı var, direnmekle olmaz, bu problemi çözmek herkesin görevidir. 

Güvenlik soruşturmaları çok uzuyor. Sağlık Bakanlığında 6 aydır güvenlik soruşturması tamamlanmayan insanlar var. Milli Eğitim Bakanlığında hala soruşturması tamamlayanlar var, böyle şey olamaz. İletişimin bu kadar hızlandığı bu çağda nasıl bir sistemle araştırma yapıyor emniyet teşkilatı ben anlamadım. 

Uygulanmayan toplu sözleşme kararları var, bunlar unutulacak şeyle değil. 4-C’ye ye kadro TİS kararıdır, bunu unutmamız mümkün değil. Bunu hep söyleyeceğiz. üniversiteli işçilerin memur kadrosuna alınması, fiili hizmet zammı konusunda gelişme yok bunlar toplu sözleşme kararlarıdır, başka kararlar da var. Bunları çözmek adına gayret sarf edilmelidir. 

Genç istihdamı önemlidir. Ülkemiz radikal tedbirler almalıdır bu konuda. öğretmen, sağlıkçı ve diğer kadrolara atamalar konusunda rakamsal boyut önemlidir. Gelişmiş ülkeler bu konuda örnektir, kamu istihdamı bakımından Japonya, Belçika ve diğer ülkeleri inceletin. Kamu istihdamı ne ölçüdedir, Türkiye’de ne orandadır? Türkiye’de 29 vatandaşa 1 memur düşerken, OECD ortalaması 15’ dir. Mevcut istihdamı ikiye katlarsak biz OECD ülkeleri ortalamasına yaklaşıyoruz. Bu kamuda ciddi bir istihdam açığı olduğunun göstergesidir.

Sayın Cumhurbaşkanının 10 bin atama sözü hala gerçekleşmedi öğretmenler bakımından. Ne Maliye ne Milli Eğitim  sayın Cumhurbaşkanını  toplumda sözünü yerine getirmemiş durumuna düşürmemelidir. Öğretmen, sağlık çalışanları ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında ciddi bir istihdam boşluğu vardır. Sayın Cumhurbaşkanının bu sözü yerine getirilmelidir. 

Esnek çalışma konusunda dikkatli adımlar atılmalı. Hangi alanlarda ihtiyaç var. Kamuda yeni bir problemle karşı karşıya nasıl kalmadan, neler yapılmalı bu konuda Türkiye Kamu-Sen olarak kanaatlerimizi çalışarak sizlere ifade edebiliriz.

Bu haber 1593 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Şişli Eskort